Poslední šance navštívit výstavu Pod křídly Sokola

Poslední šance navštívit výstavu Pod křídly Sokola

08. 04. 2014

Čas pro reprezentativní výstavu Pod křídly Sokola, která je umístěna v prostorách Armádního muzea Žižkov, se pomalu chýlí ke konci. Návštěvníci mají v tomto týdnu poslední možnost ji shlédnout. Své brány uzavře v neděli 13.dubna v 18.00.

 

Expozice Pod křídly Sokola ukazuje, čím vším Sokol od roku 1862 za více než 150 let své existence prošel a jaké významné milníky tvořily jeho historii. Vedle tělocvičné historie Sokola představuje i jeho vojenskou linii; o propojení Sokola s historií československých a českých ozbrojených sil také svědčí výrok T. G. Masaryka: „Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československo.“ Výstavu uspořádal společně s Vojenským historickým ústavem Praha Ústav pro studium totalitních režimů, exponáty přispěly také Národní muzeum a Česká obec sokolská.

Velkou pozornost vyvolávají na výstavě ty předměty, které jsou spojeny s konkrétními osobnostmi, členy Sokola. Ať už jde o třicetikilovou činku, se kterou cvičil Miroslav Tyrš, nebo zlatou medaili z Olympijských her 1924, kterou vybojoval Sokol-gymnasta Bedřich Šupčík. Šlo o první zlatou, kterou získalo Československo. K vidění je i filmový záznam cvičení Aloise Hudce na kruzích, za něž v roce 1936 získal na OH v Berlíně rovněž zlato.

Jádro výstavy tvoří sekce zobrazující meziválečnou éru, kde jsou k vidění jak olympijské medaile, tak třeba i velké repliky sokolských bran ze sletů. V době krátce po druhé světové válce čítala Česká obec sokolská na milión členů, což svědčí o významu této organizace, která jako jedna z mála přežila prakticky všechny režimy, jenž se v českém prostoru za poslední století a půl vystřídaly. Dokazuje to i sílu základní sokolské myšlenky: pěstovat kulturu těla a ducha, přispívat k rozvoji harmonické osobnosti.

Výstava Pod křídly Sokola je v Armádním muzeu Žižkov otevřena ještě tento týden, od úterý do neděle od 10.00 do 18.00. Vstupné je zdarma.

Další reprezentativní výstavu připraví VHÚ v daných prostorách Armádního muzea Žižkov na červen, kdy zde bude otevřena expozice V zákopech 1. světové války., připomínající 100 let od vypuknutí tohoto konfliktu.

RED

 

Aktuálně



Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…