Bitva u Moskvy (The News Parade No. 129)

Bitva u Moskvy, kterou svádělo nacistické Německo se Sovětským svazem od října 1941 do února 1942, patřila mezi rozhodující bitvy východní fronty druhé světové války.

Německu se v rámci operace Tajfun podařilo dostat až na moskevská předměstí, zatímco se hlavní město Sovětského svazu připravovalo na evakuaci. Převzetí velení generálem G. K. Žukovem, nasazení čerstvých sil z Dálného Východu a příchod mrazů pomohly Sovětům německý postup na začátku prosince 1941 zastavit a přejít do protiofenzivy.
I když se jim nakonec nepodařilo zasadit nepříteli podstatné ztráty, působilo první sovětské vítězství rozkladně na německou bojovou morálku a naopak dodalo sílu bojovníkům Rudé armády.
Ukázka pochází ze 129. čísla amerického filmového zpravodajského periodika „The News Parade“, které vyráběla distribuční společnost Castle Films a bylo určeno pro promítání v domácích kinech.

Kopie filmu byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.


„The News Parade No. 129“: Castle Films; 1941; režie Eugen W. Castle; technické údaje k filmové kopii: 16 mm, černobílá, němá, 110 metrů

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha