Bodák pro samopal (útočnou pušku) vzor 58

Československá lidová armáda byla jedinou v rámci Varšavské smlouvy, která nebyla u pěchotních zbraní nucena ve větším měřítku zavádět licenční výrobky sovětské provenience. Bylo to dáno vysokou úrovní zbrojního průmyslu v poválečném Československu a erudicí jeho vývojových pracovníků. Zatímco ostatní spřátelené armády přijaly ve druhé polovině 20. století jako zbraň jednotlivce samopal (v dnešní terminologii útočnou pušku) systému Kalašnikov, rozkazem ministra obrany z února 1959 byl do výzbroje ČSLA zaveden „7,62mm samopal vz. 58“.

 

Samopal vz. 58 znamenal uzavření etapy poválečného hledání univerzální zbraně jednotlivce, využitelné u všech druhů vojsk. Zbrojovka v Uherském Brodě poté v období let 1959–1984 vyrobila úctyhodných 919 650 kusů. Do výzbroje naší armády byl samopal vz. 58 zaveden ve dvou variantách: pěchotní s pevnou pažbou, která byla nejprve vyráběna z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy, a výsadkový se sklopnou ramenní opěrkou.

Současně s výrobou samopalu se rozběhla i výroba bodáku. Jeho autor Jiří Čermák koncipoval bodák jako osobní zbraň vojáka, kterou bylo možné použít všude tam, kde nebylo možné z jakéhokoliv důvodu bodák nasadit na samopal. V průběhu dlouhých let, kdy se bodák vzor 58 vyráběl, vzniklo hned několik jeho variant. Všechny měly stejné rozměry a vzájemně se lišily jen v detailech. Výrobcem bodáku byla, stejně jako v případě samopalu, Česká zbrojovka Uherský Brod, v roce 1965 přejmenovaná na Přesné strojírenství, n. p. První model bodáku měl střenky rukojeti, stejně jako předpažbí, nadpažbí, pistolovou rukojeť a v případě pěchotní verze i pažbu samopalu vyrobeny z bukového dřeva, což zajistilo jejich značnou odolnost. Vzhledem k předpokládaným vysokým objemům výroby však byl prakticky od počátku hledán náhradní a dostupnější materiál. Od roku 1962 bylo dřevo na samopalu i střenkách bodáku nahrazeno materiálem lisovaným z dřevotřísky a pojeným fenolformaldehydovou pryskyřicí. Ve výzbroji naší armády se samopal vz. 58 udržel až do roku 2011, kdy jej začala nahrazovat moderní útočná puška CZ 805 BREN.

Délka 285 mm, délka čepele 175 mm, šířka čepele 20 mm, délka pochvy 293 mm, hmotnost 174 g, hmotnost s pochvou 262 g.

Jan Šach

 

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha