Boje o Norsko (The News Parade No. 118)

Ukázka zachycuje sestřih dokumentárních záběrů z bojů mezi Spojenci a německou brannou mocí o neutrální Norsko na jaře roku 1940.

Útok německých jednotek začal v rámci „Operace Weserübung“ v noci na 9. dubna 1940 a do 10. června 1940 se Němcům podařilo podmanit celé území tohoto severského státu, které mělo strategický význam pro ovládání skandinávského prostoru. Rozhodující boje se vedly mezi armádami Norska, Velké Británie, Francie a Polska na jedné straně a německé armády na straně druhé o nejsevernější přístav Narvik.
Po dvou měsících pozemních i námořních operací se Němcům podařilo přístav dobýt a Norsko zůstalo pod německou okupací až do samotného konce války v květnu 1945.
Ukázka pochází ze 118. čísla amerického filmového zpravodajského periodika „The News Parade“ uváděného pod podtitulem „Bombs over Europe“ (Bomby nad Evropu). Periodikum vyráběla distribuční společnost Castle Films a bylo určeno pro promítání v domácích kinech.

Kopie filmu byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.


„The News Parade No. 118“: Castle Films; 1940; režie Eugen W. Castle; technické údaje k filmové kopii: 16 mm, černobílá, němá, 110 metrů

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha