Dětský den: jaké budou soutěže? Přeletí i vrtulník…

Dětský den: jaké budou soutěže? Přeletí i vrtulník…

26. 09. 2013

Již podruhé se bude ve Vojenském technickém muzeu Lešany konat Dětský den. Loňský úvodní ročník se setkal s úspěchem mezi dětmi i dospělými, letošní ročník nabízí na sobotu 28. září opět zajímavé soutěže a více zábavy.

 

Jádrem Dětského dne ve VTM Lešany jsou soutěže pro všechny dětské návštěvníky. Celkem jde o osm soutěžních stanovišť, na kterých budou účastníci plnit nejrůznější úkoly se sportovní a vojenskou tematikou.

 

Zahájení Dětského dne bude v Lešanech v sobotu 28. září v 9.30. Soutěžícím doporučujeme dorazit zhruba mezi 9.30-10.00, aby děti posléze stihly projít všemi stanovišti. Mezi 9.35-9.45 budou také účastníci seznámeni s organizací Dětského dne.

Vstup na celou akci je ZDARMA.

 

Na úvod uvidí diváci i kuriózní akci: v místech za hlavní branou areálu, u tzv. růžového tanku, proběhne v 9.30 rozcvička vojáků tak, jak probíhala v československé armádě v době, kdy se natáčel seriál a vojenskou tematikou Chlapci a chlapi – tedy koncem 80. let.

Samotné soutěže budou probíhat mezi 10.00-13.00, a to v prostorách muzea na osmi vyznačených stanovištích. Jde o tyto soutěže:

 

1) Překonávání lanové dráhy

2) Hod granátem na dálku

3) Hod šipkami na terč

4) Bojová výcviková dráha

5) Airsoftová střelnice

6) Překonávání zamořeného území

7) Střelnice paintbal

8) Rozborka a sborka samopalu vz. 58

 

Soutěžící budou na jednotlivých stanovištích sbírat podle dosažených výsledků body, které pak bude možné směnit za „Lešanské kačky“ a za ně si pořídit hodnotné ceny, ale i vojenský guláš nebo svezení vojenskými vozidly v lešanské aréně.

 

Vedle soutěží mohou návštěvníci shlédnout i pestrý doprovodný program, který se oproti prvnímu ročníku Dětského dne rozšířil.

V prostorách poblíž arény budou probíhat statické ukázky bojové techniky, ve stanech pod arénou se návštěvníci budou moci seznámit s činností Vojenské policie, k prohlídce budou připraveny ukázky moderních i historických ručních zbraní.

Dojde i na ukázky moderní vojenské techniky: představí se obrněný transportér Pandur s osádkou a bojové vozidlo Land Rover Kajman. Dynamické ukázky, tedy jízda v aréně, jsou na pořadu ve 12:30.

Ve statických ukázkách i při jízdě bude možné vidět historická vozidla: například bojové vozidlo pěchoty BVP-1, vyjede také obrněný transportér OT-810 „Hakl“, z novějších to bude vozidlo Hummer a izraelský tank Merkava. Historická technika bude využita i pro jízdu těch, kteří v soutěžích získají potřebný počet bodů.

Ve stanech u tzv. dětského tanku budou probíhat ukázky činnosti polní ošetřovny a ukázky vaření v polní kuchyni s možností ochutnání pravého vojenského čaje.

Mezi 10:30 – 11:00 se v aréně odehraje první bojová ukázka výcviku vojáků z doby natáčení seriálu Chlapci a chlapi. Druhá bojová ukázka pak bude po 13:00.

Mezi 11:00 – 11.05 bude k vidění letová ukázka vrtulníku Mi 35. Po ní bude následovat ukázka výcviku psů nad předválečným lehkým opevněním vz. 36. Druhá ukázka výcviku psů se odehraje po 14.00.

Mezi 12:00 – 12:30 se uskuteční komentovaná přehlídka vojenských uniforem používaných naší armádou od roku 1918 do roku 1992, včetně dobových plynových masek – uskuteční se u valu u komentátorské věže.

Po 14:30 pak budou následovat jízdy v historické vojenské technice v aréně a také jízdy v minitancích u železniční expozice

Závěr Dětského dne je naplánován na 16.30.

 

Jak se dostat do VTM Lešany?

Automobilem: dálnice D1, odbočka Exit 15, směr Velké Popovice. Dále po silnici č. 107 – Kamenice – Čakovice, zde odbočka vpravo po silnici III. třídy směr Krhanice. Z Krhanic přes most u Sázavy a pak již odbočit vpravo do areálu VTM.

Vlakem: z Prahy Hlavního nádraží jede vlak v 8.24, v Krhanicích je v 9.42. Ze zastávky je to do areálu cca 10 -15 minut pěší chůze.

 

 

AktuálněTisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny v Lešanech vrcholí. Podívejte se, jak vypadá technika, která se 27. května představí divákům

26. 05. 2023
Přípravy na zahájení 28. muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany jsou…
Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

Vojenský historický ústav zvítězil v kategorii Muzejní počin roku v národní soutěži Gloria musaealis

25. 05. 2023
Vojenský historický ústav Praha získal první  místo v kategorii Muzejní počin roku za…
Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

Ministryně obrany provedla prince Edwarda místem posledního boje čs. parašutistů

25. 05. 2023
Ministryně obrany Jana Černochová a britský princ Edward dnes společně v chrámu…