Americký nákladní automobil typu GMC CCKW-353

Na snímku je zachycen americký nákladní automobil typu GMC CCKW-353, jenž sloužil nejen v amerických ozbrojených silách od druhé světové války až do šedesátých let.

 

Tento dvouapůltunový nákladní automobil s podvozkem 6×6, označovaný americkou armádou též jako G-508, byl vyvinut koncernem General Motors; první vozy ze sériové výroby byly vyrobeny v lednu 1941.

Vozy CCKW byly vyráběny ve dvou hlavních typech. CCKW-352 se vyznačoval kratším rozvorem a sloužil především jako dělostřelecký tahač. CCKW-353 se vyznačoval delším rozvorem a jiným umístěním nádrže. Vozy obou typů mohly mít naviják; oba začaly být v průběhu války vyráběny s plátěnou střechou namísto plechové kabiny; a u některých vozidel obou typů bylo nad pravou stranou kabiny umístěno kruhové střeliště na kulomet.

Vzniklo velké množství verzí s různým využitím – valníky, sklápěče, cisterny na pohonné hmoty či pitnou vodu, dílenské vozy, přepravníky bomb na letištích a řada dalších modifikací. Na korbu mohla být montována i protiletadlová výzbroj nebo raketomety.

Na bázi automobilu CCKW vzniklo též obojživelné vozidlo DUKW. Bývá uváděno, že do roku 1945, kdy byla výroba ukončena, bylo vyrobeno hodně přes 550 000 vozidel CCKW a příbuzných typů, jež sloužily v armádě USA i jejích spojenců i dlouho v poválečném období.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha