Britští vojáci ve zničeném belgickém městě Ypres

Britští vojáci ve zničeném belgickém městě Ypres

Snímek zachycuje britské vojáky ve zničeném belgickém městě Ypres za první světové války. V Ypres a okolí probíhaly jedny z nejtěžších bojů za první světové války, mj. doprovázené inovativním nasazením bojových plynů.

Město Ypres leží v nejzápadnější části belgických Flander, v jediné části Belgie, která za první světové války nebyla okupována německou armádou. 7. října 1914, během Závodu k moři, dorazila do Ypres německá jízda, záhy však byla vytlačena přesilou Britského expedičního sboru. Po zbytek války bylo město drženo silami Britského impéria, dále na sever od města stály francouzské a belgické síly.

20. října zahájili Němci v oblasti Ypres novou ofenzivu s cílem dosáhnout přístavů na lamanšském pobřeží. Do dějin se zapsaly například úspěšná obrana britských profesionálních vojáků u Langemarcku, daná jejich skvělým střeleckým výcvikem, nebo otevření stavidel Belgičany a zatopení širokého pruhu území v cestě německé armády. Tzv. První bitva u Ypres trvala do 22. listopadu a skončila vítězstvím Dohody. Bylo draze zaplacené – původní předválečné britské profesionální jednotky utržily až padesátiprocentní ztráty. Obě strany přešly k zákopové válce, výběžek fronty na východ od Ypres se vkliňoval do území drženého Němci.

Druhá bitva u Ypres začala německým útokem 22. dubna 1915 a trvala do 25. května. Na jejím samém začátku Němci poprvé efektivně nasadili bojové plyny (chlór; předchozí německý pokus na východní frontě nepřinesl očekávané výsledky). Němcům se podařilo zredukovat výběžek fronty a přiblížit k Ypres. Ztratili přitom 39 000 mužů, zatímco Britové 59 000 a Francouzi 10 000.

Vůbec nejtěžší boje se u Ypres odehrály mezi 31. červencem a 6. listopadem 1917, tentokrát útočili Britové. Tato bitva je v Británii známější pod názvem vesnice Passchendaele, která však v průběhu bojů zcela zmizela a její katastr byl poset jedním kráterem vedle druhého. Těžké deště a zničení odvodňovacího systému britskou přípravnou dělostřelbou způsobily, že se celá oblast proměnila v moře bahna, ve kterém britský útok uvízl. 6. listopadu Britové dobyli místo, kde kdysi stávala ves Passchendaele, a prohlásili bitvu za své vítězství. Bylo nesmírně draze zaplacené – střední odhady uvádějí ztráty ve výši 320 000 Britů a 260 000 Němců. Roku 1917 u Ypres Němci použili nový, hořčičný plyn, kterému se od té doby říká též yperit.

 

V dubnu 1918 Němci provedli novou ofenzivu ve Flandrech (operace Georgette). Operace sice vedla k německým územním ziskům jižněji od Ypres, ale samotné město dobyto nebylo a frontová linie zůstala v těsné blízkosti Ypres až do začátku podzimu. 28. září zahájily dohodové síly ve Flandrech ofenzivu a do příměří z 11. listopadu osvobodily velkou část západní Belgie.

 

AktuálněInvaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

15. 08. 2022
Letošní 54. výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu…
POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

14. 08. 2022
Oznamujeme případným zájemcům o návštěvu, že Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka…
Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

11. 08. 2022
V sobotu 27. srpna 2022 se uskuteční ve Vojenském technickém muzeu Lešany…
Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

11. 08. 2022
Letošního 21. srpna si připomeneme 54. výročí okupace Československa sovětskou armádou, resp.…
Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…