ČZ vzor 27 s tlumičem

ČZ vzor 27 s tlumičem

Česká zbrojovka ve Strakonicích v průběhu okupace dodávala německé branné moci nejen součásti pro pěchotní kulomety MG 34, pěchotní a horská děla l.I.G. 18, ale především od roku 1941 samonabíjecí pistole vz. 27 v ráži 7,65 mm Browning. Se vzrůstající potřebou vyvolanou ztrátami zejména po napadení Sovětského svazu zvyšovalo OKH (Oberkommando des Heeres – Vrchní velitelství pozemních sil) tlak na zvyšování produkce zbrojních závodů.
Produktivita České zbrojovky dosáhla vrcholu od prosince 1943, kdy továrna vyráběla měsíčně 15 000 pistolí. V celkovém součtu pak během okupačních let vyrobila 454 921 kusů, což ji postavilo v poválečných hodnoceních na čelní místo mezi výrobci krátkých palných zbraní na okupovaných územích.
Od dubna 1944 zahájila řada výrobců z podnětu Výzbrojního úřadu práce na vývoji tlumičů zvuku pro zavedené a používané typy pěchotních zbraní. Důvody zájmu o tyto doplňky spočívaly především v jejich využití při diverzních způsobech boje. Některé z tehdy vyvinutých typů tlumičů, souhrnně označovaných krycím názvem Haube (kapota, kryt, příklop), zůstávají dodnes neznámé a jiné se dosud nepodařilo identifikovat.
Počátkem listopadu 1944 dostala Česká zbrojovka objednávku zvláštního stupně (Sonderstufe) na 5000 pistolí M 27 se zvláštní hlavní podle výkresu "Arado" s tím, že prvních 1000 kusů musí být vyrobeno v prosinci. Harmonogram dodávek továrna nestihla dodržet; teprve v lednu odeslala uvedené množství do některé z říšských zbrojnic v Naumburgu, Ulmu či ve Spandau. Do zastavení výroby v březnu 1945 stihla vyrobit a odeslat 4220 pistolí.
Dosud nezodpovězenou otázkou zůstává, zda tlumič pro pistole vz. 27 s označením Haube L 31 konstrukce Arado, vyvinutý firmou Schneider-Opel, vyráběla tato firma nebo Česká zbrojovka. Lze spíše usuzovat, že byly do Strakonic dovezeny ke kompletaci s pistolemi.

Exemplář pistole vz. 27 s tlumičem získal VHÚ darem v roce 1960.

Ráž: 7,65 mm Browning
Celková délka: 190 mm
Délka s nasazeným tlumičem: 362 mm
Výška: 124 mm
Šířka (průměr tlumiče): 35 mm
Délka hlavně: 129,4 mm
Délka záměrné tlumiče: 139 mm
Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem: 728 g
Hmotnost pistole s tlumičem: 1038 g

Aktuálně



Přihlaste do konce ledna své příspěvky na květnovou konferenci "Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách"

Přihlaste do konce ledna své příspěvky na květnovou konferenci "Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách"

08. 01. 2026
Brannost – slovo, které provázelo celé generace. Znamenalo odvahu a odpovědnost, někdy…
Až do konce dubna můžete navštívit výstavu o roce 1945

Až do konce dubna můžete navštívit výstavu o roce 1945

07. 01. 2026
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Nové poznatky o okolnostech rozmístění jaderných zbraní v Československu v roce 1983

Nové poznatky o okolnostech rozmístění jaderných zbraní v Československu v roce 1983

03. 01. 2026
V minulém roce otiskl časopis Historie a vojenství příspěvek, přibližující rozmístění sovětských raketových…
Přejeme všem našim příznivcům úspěšný rok 2026

Přejeme všem našim příznivcům úspěšný rok 2026

01. 01. 2026
Přejeme rok, který vám splní vše, co si přejete a bude pro…
Armádní muzeum Žižkov i další expozice jsou 31. prosince a 1. ledna uzavřeny

Armádní muzeum Žižkov i další expozice jsou 31. prosince a 1. ledna uzavřeny

30. 12. 2025
Dovolujeme si upozornit, že Armádní muzeum Žižkov, Národní památník na Vítkově s…