Dvoják s perkusními zámky, A. V. Lebeda, Praha, kolem 1852; lovecká zbraň císaře Františka Josefa I.

Dvoják s perkusními zámky, A. V. Lebeda, Praha, kolem 1852; lovecká zbraň císaře Františka Josefa I.

Dne 6. července 1849 informoval list Bohemia o tom, že císař František Josef I. věnoval proslulému pražskému puškaři Antonínu Vincenci Lebedovi briliantový prsten s panovnickým monogramem. Tento dar byl císařovým oceněním za dodání lovecké zbraně, s největší pravděpodobností luxusního perkusního dvojáku s výměnným svazkem hlavní, který je v současné době součástí sbírky Kunsthistorisches Musea ve Vídni. Kazeta z ořechového dřeva obsahuje vedle kulového svazku a delšího brokového svazku i bohaté příslušenství (prachovnici, postříbřenou odměrku na prach, kleště na lití kulí, dřevěné kladívko atd.). Samotná zbraň je bohatě zdobena a podle současného stavu nebyla pravděpodobně nikdy používána. Zcela jistě však vzbudila císařův zájem, neboť jak dokládají inventární knihy muzea, Lebeda již v roce 1850 dodal či přislíbil dodat do císařovy sbírky úctyhodnou objednávku dvanácti perkusních dvojek (lovecké dvouhlavňové brokovnice), dvanácti dvojáků (lovecké dvouhlavňové kulovnice) a dvou kozlic (lovecké pušky s hlavněmi nad sebou). Tyto zbraně se v císařské sbírce dochovaly až do konce habsburské monarchie. Část z nich však byla 26. 11. 1925 rozprodána ve vídeňském Dorotheu a ty, které se od té doby nestaly součástí sbírek světových muzeí, se dodnes pohybují na volném trhu jako vysoce hodnotné sbírkové předměty. V květnu 2020 se jeden ze šesti císařových dvojáků podařilo zakoupit i do sbírky Vojenského historického ústavu Praha, a od roku 2022 se s ním návštěvníci mohou seznámit v nové expozici Armádního muzea na Žižkově.

Luxusní lovecká zbraň má drážkované hlavně z růžového damašku, které jsou ve svazku umístěny vedle sebe, mají kruhový průřez a ráži 17 mm. Jejich výzdoba je soustředěna na zadní část středové lišty. Jedná se o ryté a zlacené ornamenty arabesek, mezi nimiž je novogotickým písmem provedena signatura výrobce zbraně „ANT:VINC:LEBEDA“. Pás arabesek sahá až k dnovému šroubu a mezi nimi je v oválu číslice „6“, tedy pořadové číslo zbraně v rámci série identických pušek. Totéž číslo se opakuje na jazýčku lůžka hlavní. Mezi kohouty dominuje motiv jelena a na jazýčku lůžka hlavní je pod císařskou korunou v kartuši monogram majitele zbraně „FJ“.

Muška ze světlého kovu má kapkový tvar a je zasazena se zdobeným nosičem na příčné rybině. Také kolem mušky je malá ploška arabesek. Hledí s pevným zářezem a jedním sklopným plátkem je stejně jako muška zasazeno na příčné rybině.

Postranní perkusní zámky mají ploché zámkové desky celoplošně zdobeny rytým motivem úponků s listy. Na pravé zámkové desce je v přední části rytý motiv lišky, na levé pak motiv ležícího prasete. V zadní části pravé zámkové desky se nachází zlacená první část signatury „Lebeda“, v zadní části levé desky je její pokračování „v Praze“. Rytinu na obou zámkových deskách lemuje zlacená linka s drobnými arabeskami. Obdobná výzdoba je i na kohoutech. Na obou zámkových deskách jsou použity otočné pojistky. Zbraň má dvě spouště, obě jsou opatřeny napínáčkem a kryje je lučík z hnědé rohoviny, přecházející do rukojeti s volutou na konci.

Kulovnice je polopažbená, pažba s lícnicí je vyrobena z tmavého dřeva s lesklou politurou. Dlouhý krk je zdrsněn rybinou, lemovanou po obvodu řezaným rostlinným motivem. Stejným způsobem je koncipována i rybina na předpažbí. V hlavišti pažby je z pravé strany schránka krytá kovovým víčkem, jehož povrch zdobí rytina sokolníka mezi rostlinnými motivy. Ocelová botka je zdobena rytinou s motivem úponků a listů a její přesah na hřbet pažby pokrývají ryté geometrické a rostlinné motivy. Ve dvou objímkách pod hlavněmi a v jedné v předpažbí je zasunut nabiják z hnědého dřeva, zakončený pěchovákem z dřeva černého. Mechanismy zbraně jsou funkční, povrchy kovových částí nesou místy stopy po odstraněné korozi.

V pažbě za lučíkem je na plošce kování vyryto výrobní číslo zbraně „3549“. Tato na první pohled fádní informace je velmi důležitá pro správné datování jiných Lebedových zbraní. Po celém světě je jich známo velké množství, avšak jen naprosté minimum z nich je také opatřeno jejich rokem výroby. Zbraně z Lebedovy dílny byly číslovány průběžně v jediné vzestupné řadě bez ohledu na konstrukci, druh a typ zbraně. Tato jediná řada tak zahrnuje zbraně dlouhé i krátké, pistole, revolvery, brokovnice i kulovnice, zbraně s křesadlovým i perkusním zámkem, stejně jako moderní konstrukce systémů Lefaucheux nebo Lancaster. Každá zbraň měla své vlastní výrobní číslo, a to i v případě, že se jednalo o pár nebo soubor deseti či dvanácti identických loveckých pušek. A v celé této řadě existuje jen několik kusů, u kterých můžeme ke konkrétnímu výrobnímu číslu přiřadit i přesný rok výroby. Díky známým souvislostem jeho vzniku tak víme, že lovecký dvoják pro Františka Josefa I. s výrobním číslem 3549 byl v Lebedově dílně vyroben pravděpodobně ještě v roce 1850 nebo vzhledem k rozsahu císařské objednávky nejpozději v roce následujícím.

Dvoják byl do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získán nákupem v roce 2020.

Technické údaje:

  • Ráže: 17 mm
  • Délka: 1 040 mm
  • Délka hlavně: 640 mm
  • Hmotnost: 3 688 g

Aktuálně



Americké lehké pozorovací a spojovací letouny v Československu na konci druhé světové války

Americké lehké pozorovací a spojovací letouny v Československu na konci druhé světové války

09. 07. 2025
Nasazení letectva za druhé světové války přitahuje pochopitelnou pozornost. Letectvo v tomto konfliktu…
Velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvarych navštívil Vojenský historický ústav Praha. Přivezl prapor 95. brigády vzdušných výsadkových sil Ukrajiny

Velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvarych navštívil Vojenský historický ústav Praha. Přivezl prapor 95. brigády vzdušných výsadkových sil Ukrajiny

04. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha získal do svých sbírek prapor 95. brigády vzdušných…
Poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu se zaměřilo na tvorbu Vojenského filmového a fotografického ústavu z let 1945–1948. V září začne nový cyklus

Poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu se zaměřilo na tvorbu Vojenského filmového a fotografického ústavu z let 1945–1948. V září začne nový cyklus

04. 07. 2025
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve čtvrtek 26. června uzavřel roční…
Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

03. 07. 2025
V pondělí 23. června jsme se na Ďáblickém hřbitově rozloučili a zavzpomínali na…
Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…