Dvoják s perkusními zámky, A. V. Lebeda, Praha, kolem 1852; lovecká zbraň císaře Františka Josefa I.

Dvoják s perkusními zámky, A. V. Lebeda, Praha, kolem 1852; lovecká zbraň císaře Františka Josefa I.

Když v květnu 1852 navštívil císař František Josef I. Prahu, byla součástí slavnostního programu také návštěva pražských ostrostřelců a střeleckých soutěží na Střeleckém ostrově. Při této příležitosti byl rakouskému mocnáři představen Antonín Vincenc Lebeda, světově proslulý pražský puškař, jehož firma již léta dodávala zbraně nejvyšší kvality vysoce postaveným osobnostem a panovníkům po celém světě. Nebylo to zřejmě jejich první setkání, neboť již krátce po svém nástupu na trůn musel císař učinit u Lebedy svou první objednávku. 6. července 1849 totiž informoval list Bohemia o tom, že panovník, který se v té době nacházel v Praze, věnoval Lebedovi za dodání loveckého dvojáku briliantový prsten se svým monogramem.

Na Střeleckém ostrově byl císař úrovní Lebedových zbraní zaujat natolik, že ještě na místě učinil pro svou zbrojnici opravdu úctyhodnou objednávku dvanácti perkusních dvojek (lovecké dvouhlavňové brokovnice), šesti dvojáků (lovecké dvouhlavňové kulovnice) a tří kozlic (lovecké pušky s hlavněmi nad sebou). Tyto zbraně se v císařské zbrojnici dochovaly až do konce habsburské monarchie. Poté však část z nich byla rozprodána na volném trhu a ty, které se od té doby nestaly součástí sbírek světových muzeí, se dodnes pohybují na volném trhu jako vysoce hodnotné sbírkové předměty. V květnu 2020 se jeden ze šesti císařových dvojáků podařilo zakoupit i do sbírky Vojenského historického ústavu Praha, a od roku 2022 se s ním budou návštěvníci moci seznámit v nové expozici Armádního muzea na Žižkově.

Luxusní lovecká zbraň má drážkované hlavně z růžového damašku, které jsou ve svazku umístěny vedle sebe, mají kruhový průřez a ráži 17 mm. Jejich výzdoba je soustředěna na zadní část středové lišty. Jedná se o ryté a zlacené ornamenty arabesek, mezi nimiž je novogotickým písmem provedena signatura výrobce zbraně „ANT:VINC:LEBEDA“. Pás arabesek sahá až k dnovému šroubu, mezi nimi je v oválu i číslice „6“, tedy pořadové číslo zbraně v rámci série identických pušek. Totéž číslo se opakuje na jazýčku lůžka hlavní. Mezi kohouty dominuje motiv jelena a na jazýčku lůžka hlavní je pod císařskou korunou v kartuši monogram majitele zbraně „FJ“.

Muška ze světlého kovu má kapkový tvar a je zasazena se zdobeným nosičem na příčné rybině. Také kolem mušky je malá ploška arabesek. Hledí s pevným zářezem a jedním sklopným plátkem je stejně jako muška zasazeno na příčné rybině.

Postranní perkusní zámky mají ploché zámkové desky celoplošně zdobeny rytým motivem úponků s listy. Na pravé zámkové desce je v přední části rytý motiv lišky, na levé pak motiv ležícího prasete. V zadní části pravé zámkové desky je zlacená první část signatury „Lebeda“, v zadní části levé desky je její pokračování „v Praze“. Rytina na obou zámkových deskách je lemována zlacenou linkou s drobnými arabeskami. Obdobná výzdoba je i na kohoutech. Na obou zámkových deskách jsou použity otočné pojistky. Zbraň má dvě spouště, obě jsou opatřeny napínáčkem a kryje je lučík z hnědé rohoviny, jenž přechází do rukojeti zakončené volutou.

Kulovnice je polopažbená, pažba s lícnicí je vyrobena z tmavého dřeva s lesklou politurou. Dlouhý krk je zdrsněn rybinou, která je po obvodu lemována řezaným rostlinným motivem. Stejným způsobem je koncipována i rybina na předpažbí. V hlavišti pažby je z pravé strany schránka krytá kovovým víčkem, jehož povrch zdobí rytina sokolníka mezi rostlinnými motivy. Ocelová botka je zdobena rytinou s motivem úponků a listů a její přesah na hřbet pažby je zdoben rytinou s geometrickými a rostlinnými motivy. Ve dvou objímkách pod hlavněmi a v jedné v předpažbí je zasunut nabiják z hnědého dřeva, který je zakončen pěchovákem z dřeva černého. Mechanismy zbraně jsou funkční, povrchy kovových částí nesou místy stopy po odstraněné korozi.

V pažbě za lučíkem je na plošce kování vyryto výrobní číslo zbraně „3549“. Tato na první pohled fádní informace je velmi důležitá pro správné datování jiných Lebedových zbraní. Po celém světě je jich známo velké množství, avšak jen naprosté minimum z nich je také opatřeno jejich rokem výroby. Zbraně z Lebedovy dílny byly číslovány průběžně v jediné vzestupné řadě bez ohledu na konstrukci, druh a typ zbraně. Tato jediná řada tak zahrnuje zbraně dlouhé i krátké, pistole, revolvery, brokovnice i kulovnice, zbraně s křesadlovým i perkusním zámkem, stejně jako moderní konstrukce systémů Lefaucheux nebo Lancaster.

Každá zbraň měla své vlastní výrobní číslo, a to i v případě, že se jednalo o pár nebo soubor deseti či dvanácti identických loveckých pušek. A v celé této řadě existuje jen několik kusů, u kterých můžeme ke konkrétnímu výrobnímu číslu přiřadit i přesný rok výroby. Díky známým souvislostem jeho vzniku tak víme, že lovecký dvoják pro Františka Josefa I. s výrobním číslem 3549 byl v Lebedově dílně vyroben pravděpodobně ještě v roce 1852 nebo vzhledem k rozsahu císařské objednávky nejpozději v roce následujícím. To, že výrobní číslo je na této zbrani správné, nám potvrzuje fakt, že v podzimní aukci Hermann Historica v listopadu 2019 byl jako zlatý hřeb dražen jiný ze souboru šesti císařových dvojáků s výrobním číslem 3547.

Dvoják byl do sbírky VHÚ získán nákupem v roce 2020.

Délka 1 040 mm, délka hlavně 640 mm, ráže 17 mm, hmotnost 3 688 g.

AktuálněMilitarizace ekonomiky z počátku padesátých let a její důsledky

Militarizace ekonomiky z počátku padesátých let a její důsledky

13. 01. 2021
Na přelomu let 1953 a 1954 muselo velení čs. armády a Státní…
Před třiceti lety začala operace Pouštní bouře. Také za účasti československých vojáků.

Před třiceti lety začala operace Pouštní bouře. Také za účasti československých vojáků.

10. 01. 2021
Československý samostatný protichemický prapor byl před třemi desítkami let u toho, když…
Pro případ války: nová kategorizace míst a měst v Československu na počátku 70. let

Pro případ války: nová kategorizace míst a měst v Československu na počátku 70. let

07. 01. 2021
Od 1. ledna 1970 začala v Československé socialistické republice platit nová kategorizace míst…
Prohlédněte si: VHÚ disponuje unikátní kolekcí předmětů z programu Interkosmos

Prohlédněte si: VHÚ disponuje unikátní kolekcí předmětů z programu Interkosmos

03. 01. 2021
Podsbírka Vojenského historického ústavu Praha s názvem Kosmonautika se vztahuje hlavně k československé účasti…
Restaurování rotačního kulometu z vrtulníku Mi-24

Restaurování rotačního kulometu z vrtulníku Mi-24

01. 01. 2021
Před časem jsme vám přinesli článek týkající se restaurování předmětů ze sbírek…