Dvojice amerických bitevních lodí třídy Colorado

Snímek z meziválečného období zachycuje dvojici amerických bitevních lodí třídy Colorado (lodě plují zprava doleva).

 

Stavba čtveřice bitevních lodí třídy Colorado byla objednána již za první světové války, ale první z nich, Maryland, vstoupila do služby až roku 1921, a o dva roky později ji následovaly sesterské lodě Colorado a West Virginia. Čtvrtá loď, Washington, padla za oběť omezení námořního zbrojení po Washingtonské konferenci z roku 1922. Zbylá plavidla v meziválečném období představovala nejsilnější americké bitevní lodě.

Třída Colorado vycházela z třídy Tennessee, jež na pohled vypadala takřka stejně. Lišila se výzbrojí – lodě třídy Colorado místo dvanácti děl ráže 14 palců (356 mm) ve čtyřech dělových věžích nesly osm děl ráže 16 palců (406 mm), rovněž ve čtyřech věžích. Sekundární výzbroj představovala děla ráže 127 mm, jejichž počet, stejně jako protiletadlová výzbroj, se v průběhu času měnil; krom toho nesly tyto bitevní lodě i dva torpédomety a také pozorovací hydroplány. Maximální síla pancéřování činila 343 mm na bocích, 406 mm na velitelské věži a 457 mm na přední straně dělových věží. Konstrukční výtlak činil 32 600 t, maximální rychlost byla 21 uzlů.

Maryland a West Virginia se 7. prosince 1941 nacházely v Pearl Harboru; West Virginia byla potopena, ale později vyzdvižena a vrácena do služby. Všechny lodě prošly přestavbou, všechny bojovaly v Pacifiku a všechny se dožily konce války. Roku 1947 byly zařazeny do rezervy a roku 1959 prodány k sešrotování.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha