Film„Pasiáns“

Film„Pasiáns“

Středometrážní hraný film „Pasiáns“ natočilo armádní filmové studio v zakázce pro Československou televizi. Scénář Jiřího Hubače režíroval Jan Matějovský a za kamerou stál tehdy armádní kameraman Juraj Šajmovič. „Pasiáns“ je jedním z výjimečných filmů reflektujících v rovině nesčetných metafor mocenské mechanismy v diktatuře.

Skupinka pěti turistů se při prohlídce starého paláce náhle ocitne v prostorách bez oken, odkud není východ. Jejich průvodce (Rudolf Hrušínský), svým charakterem podobný postavě Karla Kopfrkingla z filmu „Spalovač mrtvol“, využívá svou mocenskou pozici k manipulaci skupinou a zejména k získání vlivu na krásnou Kamilu (Jana Brejchová). Zatímco někteří turisté si na novou situaci života v podzemních místnostech rychle zvykají, jiní se odmítají vzdát a nadále zarputile hledají cestu ven. Pan průvodce se nakonec sám stane obětí jím vykonstruované reality. Když se rozhodne ukázat zbývajícím turistům cestu ven, je jimi zpacifikován jako ten, kdo se vzpírá zavedeným pravidlům.

„Pasiáns“ do hloubky odhaloval mechanismy přizpůsobování se člověka zprvu absurdním situacím a propůjčování se k činům, kterých by za původních okolností nebyl schopný. Ačkoliv se ve filmu nezmiňují žádné reálie, síla metafor byla tak velká, že byl na počátku normalizace ostrakizován a nesměl se vysílat. Nový ústřední ředitel ČST Jan Zelenka zažádal krátce po svém jmenování v srpnu 1969 předsedu vlády Oldřicha Černíka o povolení stáhnout nominaci filmu na mezinárodní televizní festival „Prix Italia“.

V duchu vznikajícího normalizačního konsensu Zelenka film stigmatizoval pro údajnou souvislost se srpnem 1968, ačkoliv sdělení filmu bylo mnohem obecnější: „I když jde o předlohu napsanou v roce 1966, film je režijně udělán tak, že je zřetelnou symbolikou o srpnu 1968. (…) Došli jsme k závěru, že film může způsobit pořádný politický podraz a je neúnosný v současné situaci.“ I přes dvacet let v „trezoru“ neztratil film díky své nadčasovosti na aktuálnosti, a jeho poselství je tak platné dodnes.

Výrobce: Dramatické vysílání Praha ve Studiu ČAF, 1969

Tvůrci: scénář a režie Jan Matějovský, scénář Jiří Hubač, kamera Juraj Šajmovič, střih Alois Fišárek, herci Jana Brejchová, Rudolf Hrušínský, Ladislav Boháč, Eduard Cupák, Josef Abrhám, František Řehák, Ladislav Mrkvička

Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 1 895 metrů (67 minut)

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

AktuálněDvakrát o vojenské diplomacii meziválečného období

Dvakrát o vojenské diplomacii meziválečného období

06. 08. 2020
Vojenská zahraniční služba, tedy oficiální diplomatická reprezentace vlastní armády v cizích zemích,…
Muzeum holocaustu v Seredi, v místě původního internačního tábora

Muzeum holocaustu v Seredi, v místě původního internačního tábora

03. 08. 2020
Jednou z institucí spadajících pod Slovenské národní muzeum je Muzeum holocaustu v Seredi. Sereď…
Třicet let od vzniku Svobodné legie

Třicet let od vzniku Svobodné legie

31. 07. 2020
Budování občanské společnosti před třiceti lety doprovázely i tak překvapivé jevy, jako…
Pušky první světové války: Německo i Francie, Rakousko i Rusko, USA i Japonsko

Pušky první světové války: Německo i Francie, Rakousko i Rusko, USA i Japonsko

29. 07. 2020
Základem výzbroje všech armád, vtažených do víru čtyři roky trvající první světové…
Cvičení s velitelstvím 2. vojenského okruhu a 4. střeleckého sboru

Cvičení s velitelstvím 2. vojenského okruhu a 4. střeleckého sboru

27. 07. 2020
Ve dnech 15. – 21. července 1957 proběhlo armádní dvoustranné dvoustupňové velitelsko-štábní…