Kronika 2. rotního úkolové uskupení AČR eFP Lotyšsko

 

Od poloviny roku 2018 se příslušníci AČR zapojili do nové zahraniční mise, která působí v Lotyšsku pod hlavičkou rotního úkolového uskupení Armády České republiky Alianční předsunutá přítomnost eFP (Enhanced Forward Presence). eFP je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu, umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku, vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

2. rotní úkolové uskupení AČR eFP působilo v Lotyšsku od ledna 2019 do července 2019. Celkově zde bylo 55 příslušníků AČR. Čeští vojáci zde posílili sestavu bojového uskupení, jež působí v Lotyšsku pod vedením Kanady. Umístěni byli na lotyšské vojenské základně ve výcvikovém prostoru Adazi, vzdáleném cca 45 km severovýchodně od hlavního města Rigy.

Kroniku tvoří svázané papíry v pevné vazbě ve formátu 26 cm x 30 cm. Vazba z imitace kůže obsahuje zlatým písmem nápisy ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY a KRONIKA JEDNOTKY, a znak Armády České republiky. Listy jsou vyrobeny z bílého papíru a najdeme jich zde 100, z toho 40 nese záznam o misi. Najdeme zde popsané dění v misi od příletu do ukončení operačního úkolu. Mimo každodenního dění na misi je zde připomenuta i oslava 20. výročí ČR v NATO nebo Mezinárodní den žen.

Kronika 2. rotního úkolové uskupení AČR eFP Lotyšsko byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha