Německý padákový kontejner

Německý padákový kontejner

V průběhu ledna 1943, když ztratila poslední vhodná letiště pro zásobování a odsun raněných, vrcholila ve stalingradském kotli agónie německé 6. armády generála Friedricha Pauluse. Jako jediná možnost se jevila snaha o shoz potřebného materiálu ze vzduchu pomocí padákových kontejnerů. Jeden takový zásobovací prostředek je i ve sbírkách VHÚ.

Jednalo se o válcovité těleso z ocelového plechu ve tvaru letecké pumy s dvířky, které bylo možné odhazovat z letounu buď z klasických závěsníků, nebo prostě jej vyhazovat ručně z otevřených vrat transportního letounu. Kontejner se po odhozu zbrzdil vlastním padákem, který byl vypuštěn předem nařízeným časovacím mechanismem a dopadl volně k zemi, aniž by poškodil nesený náklad. V tělese kontejneru byly uloženy čtyři nezávislé válcové schránky s vlastním uzavíráním, do kterých bylo možné uložit drobnější materiál, jako střelivo, potraviny nebo léčiva. Padák byl umístěn v zadní části, která byla opatřena stabilizačními ploškami, umožňujícími přesnější odhoz.

Náš exponát měl poměrně pohnutý osud. Podle čísel na něm uvedených byl původně získán německým Heeresmuseem Prag a to již v roce 1943. Poté přešel do majetku Vojenského historického muzea VHÚ, ale v přírůstkových knihách byl kupodivu popsán jako součást jiného většího kontejneru, protože jej v poválečném zmatku kdosi uložil do jeho vnitřku. Dostal shodné inventární číslo VHM 6733 a stal se součástí jiného exponátu. To vše se málem vyřešilo v roce 1959, kdy zrušovací komise VHÚ rozhodla, že oba kontejnery nemají žádnou historickou hodnotu a navrhla je k likvidaci. K jejich zničení naštěstí nedošlo a oba se posléze ocitly ve fondu padákového materiálu VHÚ.

Jako zajímavost jistě poslouží i fakt, že výše zmíněný exponát si v devadesátých letech minulého století zahrál ve velice zdařilém snímku „Stalingrad“. Tam se snášel po odhozu z Junkersu Ju 52 m 3 a dostali jej vyhladovělí a promrzlí němečtí vojáci. Místo toho, aby nalezli potraviny nebo léky, sypaly se z jeho útrob železné kříže, určené pro vyznamenané obránce kotle. Nyní se tento kontejner nalézá v expozici Vojenského technického muzea Lešany.

 

Délka 1 650 mm

Průměr 350 mm

Prázdná hmotnost 77 kg

AktuálněVyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…