Neoficiální rukávový znak 311th AEAS od 18AAT

 

V pořadí 18. jednotka leteckého poradního týmu (Air Advisory Team – AAT) Úkolového uskupení Armády České republiky RS (Resolute Support) působila v sestavě 311. letecké expediční poradní letky (Air Expeditionary Advisory Squadron – AEAS) na spojenecké základně kábulského mezinárodního letiště Hamida Karzáího HKIA NORTH (Hamid Karzai International Airport – North). 18 jednotka AAT působila v Afghánistánu od 19. března 2016 do 23. července téhož roku. V rámci 311 AEAS naši vojáci působili společně s příslušníky amerických, maďarských, chorvatských a slovenských vzdušných sil a pokračovali ve výcviku afghánských pilotů a technického personálu, což bylo hlavním úkolem této jednotky.

Označení 311. letecké expediční poradní letky je odvozeno od 311. čs. bombardovací perutě RAF z období II. světové války, k jejímuž odkazu se příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou hlásí.

Na neoficiálním rukávovém znaku 311th AEAS můžeme vidět uvnitř dvojici vrtulníků, kdy jeden je Mi-17 a druhý Mi-24. Vrtulníky letí na pozadí vrcholů hor, které protíná červený blesk. Po okraji je nápis: NA MNOŽSTVÍ NEHLEĎTE a 311th AEAS. Najdeme zde také vlajky České republiky, Spojených států amerických, Afghánské islámské republiky, Maďarské republiky, Slovenské republiky a Chorvatské republiky.

Neoficiální rukávový znak 311th AEAS od 18AAT byl získán do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha v roce 2015.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha