Odpalovací zařízení protiletadlového raketového systému 2K12 Kub

Dvojice snímků zachycuje 30 ve službách československé armády – na přehlídce a jako muzejní exponát.

 

Vývoj sovětského protiletadlového komplexu 2K12 Kub („Kostka“; v kódu NATO „SA-6 Gainful“ a někdy též „tři prsty smrti“) byl zahájen v Sovětském svazu roku 1958. Baterie 2K12 Kub se skládá z jednoho řídícího a nabíjecího radiolokátoru 1S91, čtyřech odpalovacích zařízení 2P25 na pancéřovaném pásovém podvozku (podobně jako radiolokátor) a z nabíjecích přepravníků na podvozku nákladního automobilu ZIL-131. Každé odpalovací zařízení neslo po třech raketách 3M9, případně jejich variantách.

Tyto protiletadlové raketové komplexy se ve velkém počtu ocitly ve výzbroji Sovětské armády (od roku 1967), sovětských satelitů a celé řady afrických a asijských zemí. Prošly celou řadou konfliktů, zejména v arabském světě, a zároveň několika modernizacemi; v celé řadě zemí slouží dodnes.

Roku 1975 byly protiletadlové raketové komplexy 2K12 Kub zavedeny i u nás; Armáda České republiky relativně nedávno provedla jejich modernizaci. Jsou určeny k ničení vzdušných cílů v malých a středních výškách na vzdálenost 4,4 až 23 km, přičemž jsou schopny zasáhnout cíl letící při příletu rychlostí až 600 m/s a při odletu až 300 m/s.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha