Pár pistolí s křesadlovým zámkem, G. Merli, Ferrara, kolem 1770

 

Giuseppe Merli je puškař zatím neobjevený v písemných dokumentech a jeho jméno je známo pouze ze signatur zbraní, převážně křesadlových pistolí. Měl působit ve Ferraře kolem roku 1780, vyobrazené pistole se zdají být o něco starší.

Zámková deska je značena jménem výrobce bez místa jeho působení. Pár pistolí má sice podobnou, ne však zcela shodnou výzdobu. Postava římského bojovníka na hlavni a maskaron na hlavici rukojeti jsou u obou exemplářů stejné. Vojenské trofeje na hlavni a zámkové desce jsou umístěny na stejném místě, ale v různém zpracování. Na protidesce, lučíku, hlavici rukojeti a na palcovém štítku jsou portréty znázorňující sultána Selima, sultána Solimana, krále Saula, velkého Mogula a další osobnosti. Tyto portréty, doplněné jménem osoby, jsou na každé pistoli odlišné. Pažbení pistole je vykládáno ornamenty ze stříbrného drátku a zdobeno řezbou.

Tyto pistole patří k nepříliš četným italským výrobkům, jež nejsou zdobeny pro Itálii typickým stylem, ale způsobem obvyklým spíše v západní a střední Evropě.

Délka 480 mm, délka hlavně 314 mm, ráže 17 mm, hmotnost 1 222 g.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha