Piloti Alois Vašátko a František Peřina

Tato známá fotografie byla pořízena v srpnu roku 1940 ve vojenském táboře Cholmondeley, kde od července do poloviny října toho roku pobývali ve stanovém táboře českoslovenští vojáci po svém přesunu z poražené Francie. Bezprostřednost okamžiku, kdy fotografie vznikla, dokresluje i pozadí snímku “ozvláštněné” schnoucím prádlem na šňůře. Snímek pořízený tedy již na území Velké Británie ale odkazuje o několik málo měsíců či spíše jen týdnů zpět – k příběhu československých letců, zapojených do leteckých bojů nad územím Francie, v nichž se oba portrétování muži mimořádně vyznamenali.

Muž vyšší postavy (vlevo) je tehdejší kapitán letectva Alois Vašátko (1908-1942), tím druhým tehdejší poručík letectva František Peřina (1911-2006). I na první pohled jsou na jejich francouzských leteckých stejnokrojích patrná shodná vyznamenání. Jde o tradiční Řády Čestné legie ve stupni rytíř (Légion d´Honneur – Chevalier) a také francouzské Válečné kříže (Croix de Guerre), u obou hrdinů zavěšené na “prodloužených” stuhách, značících formou přidaných palmových ratolestí a hvězdiček, značících počet opakovaných udělení tohoto vyznamenání.

Alois Vašátko během pěti týdnů svého působení na francouzské frontě sestřelil v celkem 31 leteckých bojích s jistotou 12 nepřátelských letounů a k tomu zaznamenal další dva pravděpodobné sestřely, což byl nejlepší výkon mezi československými stíhači a celkově pátý nejlepší v tehdejší Armée de l´Air. František Peřina byl tehdy na pomyslné tabulce československých stíhacích es na druhém místě, a to s počtem 11 jistých sestřelů a taktéž dvou pravděpodobných. Další bojové nasazení obou mužů v letech 2. světové války se již odehrávalo v řadách britské Royal Air Force (RAF).

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha