Pistole Fox v ráži 7,65 mm Browning

Jihočeská zbrojovka, v roce 1922 přejmenovaná na Českou zbrojovku ve Strakonicích, byla jedním z prvních závodů zabývajících se u nás po roce 1918 výrobou ručních palných zbraní. Jejím hlavním výrobním programem se v budoucnu staly samonabíjecí pistole, avšak začátky nebyly jednoduché. První vyráběnou zbraní byla kapesní pistole Fox v ráži 6,35 mm Browning puškaře a konstruktéra Aloise Tomišky (1887-1946), jenž stál u zrodu zbrojovky. Charakteristický prvek této konstrukce představovala sklopná spoušť, zajištěná ve sklopené poloze pomocí odpružené západky. Originální konstrukce, vyráběná navíc velmi individuálně, nezaručovala obchodní úspěch, takže byla velmi záhy překonstruována na provedení s obvyklým lučíkem chránícím jazýček spouště, jež dostalo označení ČZ model 22.
Kromě jiných projektů pracoval Alois Tomiška v roce 1921 ještě na pistoli v ráži 7,65 mm Browning, jež vlastně představovala zvětšené provedení pistole Fox. Vedení továrny s ní počítalo jako s alternativou pro policejní složky a jeden exemplář byl dohotoven a zkušebně střílen v továrně 8. září 1921. Přípravy k výrobě pokračovaly až do 31. prosince 1922, kdy ředitelství rozhodlo o jejich zastavení a vypuštění pistole z výrobního programu.

Prototyp s číslem 1 – zřejmě také jediný vyrobený – získal Vojenský historický ústav v roce 1994 převodem z Prototypy Brno.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha