Plaketa ve tvaru T-wallu ze soutěže k 28. říjnu 2017 na letišti v Kábulu.

 

Plaketa ve tvaru T-wallu ze soutěže k 28. říjnu 2017 na letišti v Kábulu vznikla k příležitosti soutěže v tahání nákladního automobilu během oslav dne vzniku Československa v roce 2017. Za 3. místo ji obdržel příslušník AČR. Soutěž pořádalo 15. úkolové uskupení AČR v misi Resolute Support (ÚU AČR RS). Účelem této mise bylo organizačně zastřešit všechny jednotky a prvky AČR působící na území Afghánistánu s jasným cílem racionalizace a centralizace systému komplexní podpory všech českých jednotek nasazených ve prospěch operace. Pod ÚU AČR RS spadají následující jednotky: Velitelství Úkolového uskupení, Strážní rota BAF, Jednotka AAT v Kábulu, Polní chirurgický tým a Zastoupení na velitelství Resolute Support v Kábulu a Bagramu. 15. úkolové uskupení působilo v Afghánistánu od 10. června do 30. listopadu 2017.

Plaketu tvoří věrná zmenšenina T-wallu, též nazývaného Bremerova stěna. Ve skutečnosti se jedná o přenosnou železobetonovou stěnu vysokou okolo čtyř metrů. Slouží jako obranná bariéra proti účinkům výbuchů nebo jako fyzická zábrana proti pozemnímu útoku. Nachází se ve všech koaličních základnách v celém Iráku a Afghánistánu. Pojmenována je zřejmě po Lewisu Paulu Bremerovi, který byl v roce 2003 ředitelem rekonstrukce a humanitární pomoci pro poválečný Irák a za jehož působení ve funkci se začaly tyto překážky používat.

Plaketa je vyrobena z betonu bez barevného nátěru. Na čelní straně je nahoře černě vyrytý nápis „Independent Czechoslovak state day“, pod ním je „3rd place“. Dále zde je nápis „Truck Pulling“ a datum „28th October 2017 Kábul“. Ústředním motivem je silueta dvou postav jak táhnou na provaze nákladní automobil. Na druhé straně je napsané jméno vojáka, který tuto cenu získal za 3 místo.

Plaketa byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána darem v druhé polovině roku 2017

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha