Pomník hrdiny ruských legií, plukovníka Josefa Jiřího Švece

Snímek ze třicátých let zachycuje pomník hrdiny ruských legií, plukovníka Josefa Jiřího Švece, před kasárnami na pražském Pohořelci. Dne 25. října 2019 uplynulo 101 let od Švecova umrtí.

 

Josef Švec se narodil 19. července 1883 ve vesnici Cenkov u města Třešť na Jihlavsku. Stal se sokolským činovníkem a roku 1911 odjel do Ruska, aby působil jako učitel tělocviku v Jekatěrinodaru na severním předhůří Kavkazu (dnes Krasnodar). Hned v létě 1914 vstoupil do České družiny, účastnil se výzvědné činnosti, stoupal po hodnostním žebříčku. Roku 1916 při pravoslavném křtu přijal jméno Jiří.

V květnu 1918 se stal velitelem 1. čs. střeleckého pluku „Mistra Jana Husi“ osvobozoval od bolševiků Penzu, Samaru i Kazaň. V říjnu, při ústupu na východ, mu bylo svěřeno velení 1. čs. divize „Husitské“. Jeho vyčerpaní legionáři však byli vystaveni bolševické agitaci a na železniční stanici Aksakovo (jihozápadně od Ufy) se jejich morálka rozložila, načež se nad ránem 25. října 1918 plukovník Švec zastřelil. Zahanbení legionáři se poté vrátili k poslušnosti.

Pomník na našem snímku byl postaven roku 1934, avšak za nacistické okupace byl odstraněn a roku 1949 byla socha definitivně zničena komunisty.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha