Sovětský protiletadlový systém S-75

Snímek pořízený na vojenské přehlídce v období studené války zachycuje rakety a obsluhu sovětského protiletadlového systému známého v kódu NATO jako SA-2 „Guideline“.

 

Jako SA-2 „Guideline“ jsou známy sovětské protiletadlové systémy středního dosahu SA-75 „Dvina“, S-75 „Děsna“ a S-75M „Volchov“, souhrnně označované též jako S-75. Vyvinuty byly v padesátých letech, prvního úspěchu dosáhly roku 1959 sestřelením tchajwanského letounu Canberra při průzkumném letu nad čínskou pevninou, roku 1960 sestřelily nad Uralem americký průzkumný letoun U-2. Exportovány byly do desítek zemí, nasazeny byly například ve Vietnamu nebo v izraelsko-arabských konfliktech.

Typické palebné postavení mělo v zásadě podobu šesticípé hvězdy, v jejímž středu byl střelecký naváděcí radiolokátor a kolem šestice odpalovacích ramp, z nichž každá nesla jednu dvoustupňovou raketu – na jeden cíl mohly současně směřovat tři rakety. Postupně vzniklo několik desítek typů raket a jejich modifikací, a parametry systému se zlepšovaly – výškový dosah se zvýšil z 22 km na 30 km, dálkový dosah na 43 km a na pasivním úseku na 56 km. Díky svým kvalitám tento systém slouží v armádách desítek zejména afrických a asijských zemí dodnes.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha