Vlečný terč KT-04

 

K nácviku útoku a střelby na rychle letící letouny sloužil v minulosti v našem vojenském letectvu speciální vlečný terč, vyráběný jako součást výcvikového systému cvičného proudového letounu Aero L-39 Albatros. Vývoj terče probíhal v letech 1969 až 1971 v n.p. Rudý Letov, kde byl poté sériově vyráběn. V podstatě se jednalo o jednoduchý celokovový kluzák bez vodorovné ocasní plochy a kormidel, který startoval a byl vlečen za speciálně upraveným letounem L-39 V. Start umožňoval trojkolý odhazovací  podvozek, přistání pak probíhalo na padáku za pomoci vzduchem nafukovaného vaku.

Letounek byl za vlečným strojem tažen na až 1,5 km dlouhém ocelovém laně a kopíroval trasu jeho letu. Elektrická soustava terče signalizovala zásah při střelbách a předávala tyto údaje pozemnímu vyhodnocovacímu zařízení. Po ukončení střeleb pilot vlečného letounu terč přitáhl asi na 150 m za sebe a dal pokyn k odpojení. Tím se spustila automatika zajišťující jeho přistání na padáku. Ve sbírce VHÚ se nachází několik terčů KT-04, včetně prototypu č. 0004. Představovaný exponát byl v roce 2019 umístěn v expozici cvičných letadel a prostředků Leteckého muzea Kbely spolu s letounem L-39 ZA a pilotním trenažérem TL-39.

Pestře zbarvený žlutooranžový letounek trupového čísla 12-09 byl do sbírky VHÚ získán v roce 1996 převodem od VÚ 6192 Konice.

Rozpětí  5,3 m

Délka  4,9 m

Vzletová hmotnost  110 kg

Max. rychlost 600 km/h

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha