Fragment výbušného zařízení

 

Fragment výbušného zařízení se do sbírek Vojenského historického ústavu dostal od příslušníků polního chirurgického týmu (PCHT), který působil v Iráku v období od 5. prosince 2016 do 17. června 2017. Hlavním úkolem PCHT byla zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil v rámci operace Inherent Resolve.

Jednotka byla sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplňovali vojáci z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších vojenských útvarů a zařízení. Příslušníci 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu odletěli z ČR na území Iráku dne 5. prosince 2016 z letiště Praha-Ruzyně. V Iráku byla jednotka začleněna do sestavy americké polní nemocnice ROLE 2. Z mise se vrátili 17. června 2017.

Fragment pochází z výbušného zařízení, které měl sebevražedný atentátník z řad samozvaného Islámského státu instalované v automobilu, s kterým se odpálil 21. ledna 2017 při snaze zadržet postup iráckých ozbrojených sil v Iráku. Fragment výbušného zařízení vytáhli čeští lékaři z těla příslušníka iráckých ozbrojených sil, poté co byl přivezen do polní nemocnice, kde působil náš PCHT.

Fragment výbušného zařízení má rozměry 53x45mm a do sbírky Vojenského historického ústavu Praha byl získán v polovině roku 2017.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha