Generál Emil Boček oslavil 25. února 2022 své 99. narozeniny. Blahopřejeme!

Generál Emil Boček oslavil 25. února 2022 své 99. narozeniny. Blahopřejeme!

24. 02. 2022

Válečný veterán, armádní generál Emil Boček, příslušník československého letectva ve Velké Británii během druhé světové války, se v pátek 25. února 2022 dožívá 99 let. Vojenský historický ústav Praha se připojuje ke gratulantům a přeje generálu Bočkovi vše nejlepší k tomuto jedinečnému jubileu. Životní příběh generála Bočka přitom zachytil v knižní podobě jeden z pracovníků VHÚ, historik Jiří Plachý. Publikace s názvem Emil Boček – Strach jsem si nepřipouštěl vyšla v roce 2018.

 

O generálu Bočkovi jsme na stránkách vhu.cz již několikrát psali, nyní připomeňme text, který byl publikován právě při příležitosti vydání knihy Jiřího Plachého 

Životní příběh Emila Bočka je vpravdě fascinující. Narodil se 25. února roku 1923 v Brně, odkud odešel tajně na konci roku 1939 z tehdy již rozděleného a okupovaného Československa – respektive z Protektorátu Böhmen und Mähren. Tzv. balkánskou cestou se dostal z Evropy až do Bejrútu. Jako vojín pěšího pluku se účastnil ústupových bojů ve Francii v létě 1940, v září 1940 byl však již v Británii a přihlásil se k letectvu.

Nejdříve sloužil jako mechanik u stíhacích strojů, v říjnu 1942 byl přijat do pilotního výcviku a mohl se tak stát jedním z nejmladších československých stíhacích pilotů, kteří měli za sebou operační lety během druhé světové války. Byl přijat do RAF, nejdříve sloužil jako mechanik, poté od října 1944 jako pilot-stíhač u československé 310. stíhací perutě, kde měl za sebou 26 operačních letů.

Kniha Emil Boček – Strach jsem si nepřipouštěl je založena na vzpomínkách a rozhovorech, které s generálem vedl Jiří Plachý z VHÚ. Při křtu knihy (v březnu 2018) generál s úsměvem řekl: „Dnes jsem knihu dočetl a je tam všechno přesně tak, jak jsem vyprávěl. Původně jsem sice nechtěl, aby se o mně někde psalo, ale když už to někdo napsal, já za to nemůžu…“ Knihu vydalo brněnské nakladatelství Jota, finančně tento projekt podpořilo město Brno.

Generámajor Boček také při křtu zmínil historiku o své domnělé smrti po přistání v Bruselu z doby, kdy bojoval jako pilot-stíhač u 310. stíhací perutě. Kvůli prasklé pneumatice zůstal na bruselském letišti tři dny, navíc nedošla do Londýna zpráva o jeho potížích. „Půjčil jsem si tisíc franků, a tak jsme si tam debužírovali. Když jsem se vrátil, tak se všichni divili, co tam dělám, že už mě prohlásili za mrtvého, protože jsem se nehlásil. Válku přežil ten, kdo měl štěstí. A já ho tedy asi měl…“ dodal na závěr.

Generálmajor Emil Boček je nositelem Řádu Bílého lva za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost; toto vyznamenání mu předal v roce 2010 prezident Václav Klaus. O životě generála Bočka vznikl v roce 2012 film Nezlomní. V roce 2018 obdržel také čestné občanství města Brna. Žije v městské části Bystrc.

 

AktuálněPrůvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část čtvrtá. Zážitkový sál, zákopy první světové války.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část čtvrtá. Zážitkový sál, zákopy první světové války.

02. 10. 2022
Pro první světovou válku byl charakteristický zákopový způsob boje. V zákopech se žilo,…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

28. 09. 2022
Třetí částí nové expozice v Armádním muzeu Žižkov je věnována válečnému konfliktu, který…
Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…