Hrnek výcvikové mise NATO v Iráku

V rámci působení mnohonárodnostních ozbrojených sil v Iráku po pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003 (Iraqi Stabilisation Forces – IZ SFOR a Multi-national Force Iraq – MNF I) zahájila Severoatlantická aliance dne 16. prosince 2004 výcvikovou misi – NATO Training Implementation Mission (NTIM), které se dohromady zúčastnilo 23 členských států NATO včetně České republiky.

Výcviková mise NATO v Iráku položila základy ke vzniku tamní vojenské akademie v roce 2005 a výcvikového centra o rok později. NTIM celkem vyškolila přímo v Iráku 5.000 vojáků a 10.000 policistů. Více než 2 000 osob prošlo různými kurzy také v jiných zemích NATO. Dle oficiálních zdrojů, získali irácké bezpečností složky materiální vybavení v hodnotě přesahující 115 milionů eur. Armáda České republiky byla v misi NTIM v rámci 6. kontingentu AČR MNF I zastoupena do konce února 2009.

Z působení našich vojáků na blízkém východě pochází představovaný plastový hrnek na nápoje. Nádoba je ve tvaru 175 mm vysokého komolého kužele s průměrem spodní základny 60 mm. horní průměr činní 90 mm. Hrnek je vyhotoven v modré barvě a dále opatřen odnímatelným černým víkem. Kuželová část nádoby nese obrázek s logem irácké výcvikové mise.

Předmět na fotografiích pochází ze soukromé sbírky příslušníka mezinárodních jednotek v Iráku. Sbírkový fond Varia – Mise obohatil v první polovině roku 2015.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha