Jmenování poručíků (Odhalení památníku vojenské akademie a vyřadění poručíků v Hranicích 1931)

Ukázka zachycuje průběh slavnostního jmenování nových poručíků československé armády, které se konalo v neděli 26. července 1931 v prostoru vojenské akademie v Hranicích na Moravě.

Každoročně se konající slavnost byla jedním z vrcholů akademického kalendáře. Během ní byli ze stavu akademie vyřazeni noví důstojníci československé armády. K absolventům měl slavnostní projev velitel vojenské akademie generál František Hněvkovský a náčelník hlavního štábu generál Jan Syrový.
Noví důstojníci přísahali na prapor, zazněly státní hymny a bylo vypáleno 21 dělových salv. Po přísaze, projevech a defilé následoval promenádní koncert vojenské hudby pro veřejnost a slavnostní oběd pro nové poručíky. Celkem bylo toho dne jmenováno 98 poručíků (76 pěšího vojska, 18 dělostřelectva, 3 ženijního vojska, 1 automobilního vojska). Ukázka pochází ze samostatné reportáže o slavnosti ve vojenské akademii.

Kopie filmu byla do sbírek Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.


„Odhalení památníku vojenské akademie a vyřadění poručíků v Hranicích 1931“: Kinoskupina Vojenského technického ústavu; 1931; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, němá, 260 metrů

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha