Klamné cíle fléry z L-159 ALCA v Iráku

Klamné cíle fléry slouží jako ochrana letadla L-159. Ty byly prodány irácké armádě v roce 2015. První letouny dorazily do Iráku již na sklonku roku. Od té doby jsou neustále v bojovém nasazení. Celkem bylo do Iráku postupně dodáno 12 letounů L-159 (10 jednomístných a 2 dvoumístné), které byly ihned zavedeny do operačního provozu.

O vytíženosti letounů L-159 svědčí to, že v době bojů o Mosul s nimi odlétali iráčtí piloti denně na jednu, někdy i dvě bojové mise. Pro rychlejší operační nasazení ve službách iráckých vzdušných sil byl vyslán Letecký poradní tým Armády České republiky, který zahájil operační působení na letecké základně Balád v Iráku 1. srpna 2016. Hlavním úkolem Leteckého poradního týmu je poradní činnost při operačním výcviku pozemního a létajícího personálu iráckých vzdušných sil na letounech L-159 ALCA. Celkově byly zatím vyslány tři rotace. Letecký poradní tým má mandát zde působit až do 31. prosince 2018.

Vlastní ochranu letounu L-159 zabezpečuje nejen pancéřování a ochrana palivových nádrží, ale také radiolokační výstražný přijímač Sky Guardian 200, jehož antény se nachází na bocích křídelních nádrží. Indikátor radiolokačního výstražného přijímače je umístěn v levé horní části přístrojové desky. V zadní části trupu se navíc nalézá dvojice výmetnic klamných cílů tzv. fléry – světlice. Vystřelení klamných cílů slouží ke zmatení teplem naváděných protiletadlových střel.

Fléry jsou vyrobeny z kovu a mají rozměry 20x2x2 cm.

Ve sbírkách se nachází celkem jedenáct kusů flérů z letadel L-159 iráckých vzdušných sil.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha