Knihovna VHÚ Praha opět otevřena

Knihovna VHÚ Praha opět otevřena

01. 10. 2014

Knihovna Vojenského historického ústavu Praha je znovu otevřena pro všechny zájemce o studium vojenské historie. Návštěvníci se mohou těšit nejen na rozšířené klasické služby, ale i na přístup k mnoha digitalizovaným dokumentům.

 

S potěšením vás můžeme informovat o faktu, že Knihovna VHÚ Praha je po svém přestěhování opět otevřena. Její služby tak můžete opět využívat v plné míře, nově na adrese Rooseveltova 23, Praha 6 – Bubeneč.

Knihovna VHÚ Praha je veřejnou knihovnou v evidenci MK ČR a její služby může využívat každý po bezplatné registraci. Předně jsou to klasické výpůjční služby, které od knihovny uživatel očekává. Nově jsme rozšířili možnosti absenčních výpůjček na všechny dokumenty z nového fondu knihovny, které knihovna vlastní v duplikátu či multiplikátu, kdy alespoň jeden exemplář zůstává k dispozici knihovně. Díky tomu si již i běžný uživatel může některé dokumenty odnést a studovat v pohodlí vlastního domova. K výběru dokumentů slouží on-line katalog, který najdete na našich webových stránkách. S ohledem na přestěhování knihovních fondů do nového konzervačního depozitáře v Lešanech je třeba výpůjčky knih objednávat s předstihem buď e-mailem na adrese [email protected], nebo prostřednictvím rezervačního formuláře přímo z on-line katalogu, abychom vám mohli přivézt požadované knihy na studovnu do Prahy.

Meziknihovní výpůjční služby, rešeršní, faktografické a referenční služby zůstávají v obdobném rozsahu jako před stěhováním. Knihovna se také znovu aktivně zapojila do celonárodního projektu „Ptejte se knihovny“, který garantuje odpověď na zaslaný dotaz do 48 hodin.

Je vhodné také připomenout služby elektronické, kterých se stěhování příliš nedotklo. Předně se jedná o zapojení knihovny do celoevropského projektu EoD (E-books on demand), tedy digitalizace titulů, které již nepodléhají autorskému právu, na zakázku. Tímto způsobem jsou primárně zpřístupňovány dokumenty ze starého, tedy chráněného, fondu. Služba je zpoplatněna a pro naši knihovnu ji provádí národní koordinátor projektu pro ČR, kterým je Národní technická knihovna. Uživatel po objednání digitalizace dostane kompletní digitální dokument v profesionální kvalitě a takto digitalizovaná kniha bude po krátkém časovém odstupu zpřístupněna i on-line. Mezi další poskytované služby patří i rozcestník k volně dostupným elektronickým zdrojům, který naleznete na stránkách knihovny. Obsahuje linky do digitálních knihoven jiných institucí, linky do on-line databází a galerií, linky k elektronickým časopisům i linky k tematickým webovským stránkám.

V neposlední řadě se na našem webu nachází i zárodek naší vlastní digitální knihovny. Jedná se o soupis a linky na digitální dokumenty, které Knihovna VHÚ v posledních 8 letech digitalizovala v rámci grantových podprogramů VISK (tedy veřejných informačních služeb knihoven) 6 a 7. První z uvedených projektů je věnovaný předně rukopisům starší datace a je standardně zpřístupňován prostřednictvím jedné z největších evropských digitálních knihoven zaměřených na rukopisy, nazvané Manuscriptorium. Druhý ze jmenovaných projektů je zaměřen na bohemikální dokumenty ohrožené degradací papíru, což se týká v prvé řadě periodik, a nazývá se Kramerius.

Pracovníci Knihovny VHÚ Praha doufají, že naší knihovně zachovají přízeň nejen všichni dosavadní uživatelé, ale že jejich řady rozšíří i další zástupci odborné i laické veřejnosti, neboť Knihovna VHÚ Praha rozhodně má co nabídnout všem zájemcům o vojenskou historii.

 

Mgr. Zdeněk Munzar, DiS.

vedoucí Oddělení vojenských knihoven

VHÚ Praha

 

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…