Ministryně obrany navštívila Ukrajinu a v rámci 105. výročí bitvy u Zborova zde uctila československé legionáře

Ministryně obrany navštívila Ukrajinu a v rámci 105. výročí bitvy u Zborova zde uctila československé legionáře

03. 07. 2022

Hned první zahraniční cesta ministryně obrany Jany Černochové v době předsednictví ČR Radě EU směřovala na Ukrajinu. Zde se při příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova poklonila hrdinství československých legionářů. V rámci setkání s místními obyvateli a představiteli samosprávy a následně při jednání s náměstkyní ukrajinského ministra obrany pak podpořila Ukrajinu v jejím boji proti ruskému agresorovi a předala humanitární pomoc.

V ukrajinské Kalynivce, kde se nachází pomník a hrob obětem 1. světové války, uctili památku padlých československých hrdinů ministryně obrany Jana Černochová, velvyslanec ČR na Ukrajině Radek Matula, ředitel Vojenského historického ústavu brigádní generál Aleš Knížek, přidělenec obrany plukovník Milan Hozák a zástupci Čs. obce legionářské.

„Oslavit zde toto významné výročí jsem měla v plánu už před válkou, neboť je jednou z mých priorit udržovat vojenské tradice naší země a připomínat si významné události naší státnosti. Putinův barbarský útok byl důvod navíc, abych nejen vzdala hold našim hrdinům, ale i symbolicky podpořila boj Ukrajinců proti okupantům. Proto jsem se rozhodla tuto cestu podniknout i v současné složité situaci,“ uvedla ministryně obrany.

Květinu k památníku položil také ternopilský gubernátor Volodymyr Lyubomyrovyč Truš, který pomoc České republice jeho zemi ocenil: „Česko je solidární s Ukrajinou. Návštěva delegace ČR v čele s ministryní obrany Janou Černochovou naší oblasti je toho dalším důkazem,“ uvedl.

Česká republika patří k nejvýznamnějším podporovatelům Ukrajiny, nejen co se týče dodávek vojenského materiálu. Ministryně Černochová proto využila příležitosti a během setkání se zdejším starostou mu předala humanitární dar v podobě potravinové pomoci pro občany Kalynivky.

Ve Lvově následně ministryně Černochová jednala s náměstkyní ukrajinského ministra obrany Hannou Maliar, která vyjádřila velké poděkování České republice za její pomoc. Diskutovaly spolu rovněž o dalších možnostech a formách této pomoci, například v podobě rekonvalescence zraněných vojáků.

V závěru cesty předala ministryně šek v hodnotě 250 000 Kč ukrajinské nadaci Aim Charity Foundation, která zajišťuje zejména potraviny pro obyvatele válkou zasažených oblastí. Tento šek věnovaly folklorní spolek Haná Velká Bystřice, Okrašlovací spolek Lubavia, město Velká Bystřice a Vojenský újezd Libavá jako výtěžek z tradiční cyklo-turistické akce Bílý kámen. Ta se koná každoročně už od roku 1994 a symbolické vstupné 50 Kč je každoročně ze 40 % využito na opravy památek na území VÚ Libavá. Letos se organizátoři rozhodli celý výtěžek věnovat na pomoc Ukrajině.

Převzato z army.cz

Aktuálně



V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…