Aktuální výstavy

Výstava „Doteky státnosti“

V rámci projektu „Založeno 1918“

Místo konání: Jízdárna Pražského hradu

Pro veřejnost je výstava otevřena od 10. května do 30. října 2018, denně od 10 do 18 hodin.

 

Výstava nazvaná Doteky státnosti uskutečněná v rámci projektu Založeno 1918 je dosud nevídaným muzejním počinem, jenž veřejnost seznámí s unikátními předměty dokumentujícími výjimečné okamžiky našich novodobých dějin. Výstavu Doteky státnosti připravil ke stému výročí vzniku Československa Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci se Správou Pražského hradu, Kanceláří prezidenta republiky, Archivem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Vojenským ústředním archivem, Národním muzeem a Poštovním muzeem. Výstava Doteky se koná pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana.

Osm hlavních částí výstavy, které představí nejvýznamnější státní symboly, mají tyto názvy a témata: Ve znamení lva (státní znak), Příběh vlajky (vlajka), Pravda vítězí (prezidentská standarta), Píseň písní (hymna), Den všední i sváteční (28. říjen), Státní symboly (symbolika obecně), Jak lvové bijem o mříže (odpor proti nesvobodě a zlu), Kdo neskáče není Čech (spojení symbolů a sportu). Mezi jedinečné exponáty vztahující se k daným oblastem patří návrhy státní symboliky z let 1918, 1919 i 1993. Součástí výstavy je i klenotnice s nejvyššími státními vyznamenáními nebo unikátní archiválie vážící se k přelomovým okamžikům.

Konkrétní náplň výstavy tvoří nepřeberné množství dokumentů i artefaktů představené v jednotlivých sekcích. Jedná se například o dlaždici s dvouocasým lvem z hradu Zvíkov, vývěsní štít Československé národní rady v Paříži, Plečnikova umělecká díla, pracovní stůl a jídelní servis T. G. Masaryka, první československé letadlo Bohemia B-5, výtvarné práce Vojtěcha Preissiga a Františka Kupky, bombu Jana Kubiše, odbojový přívěsek s českým lvem, fotbalový míč ze zápasu mezi výběrem spojeneckých armád a britské armády, který se konal v Londýně 15. března 1941, vlajku 312. čs. peruti RAF, falešnou legitimaci Václava Morávka, stejnokroj Otakara Jaroše, zkrvavenou vlajku ze srpna 1968, odposlouchávací zařízení StB, kosmický skafandr Vladimíra Remka, tretry Emila Zátopka či talisman českých hokejistů v Naganu.

Výtvarnou podobu výstavy, jež je koncipována do tvaru vlajky vypracovala architekta Silvie Bednaříková z Architektonického ateliéru SGL, náročnou stavbu pak realizovala firma Výstavní realizace Praha.

 

 

Další výstavy VHÚ:

Vzhledem k rekonstrukci budovy Armádního muzea Žižkov zde nejsou pro veřejnost otevřeny žádné aktuální výstavy. Využijte proto naše stálé expozice VHÚ umístěné v Praze:

- Císařská zbrojnice ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech,

- Národní památník hrdinů heydrichiády v Resslově ulici, Praha 2

Letecké muzeum Kbely - otevřeno sezónně, vždy od konce dubna do konce září

- Muzeum hradní stráže ve věži Mihulka na Pražském hradě

 

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha