Národní památník hrdinů heydrichiády

Národní památník hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze

V lednu roku 2010 zde byla slavnostně otevřena nová expozice věnovaná osudům parašutistů, kteří uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Patnáct let po otevření Památníku hrdinů heydrichiády v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici došlo ke kompletní obměně stávající expozice.

Návštěvníky dnes čeká moderně pojatá expozice věnovaná jedné z nejvýznamnějších kapitol našich dějin 20. století. Zatímco před reinstalací poznávali návštěvníci celý příběh atentátu až přímo v kryptě, kde zemřelo pět ze sedmi československých parašutistů ukrývajících se v červnu 1942 v kostele, a neměli tak dostatečný odstup k vnímání piety tohoto prostoru, nyní je vlastní expozice umístěna již před kryptou. Kromě základních informací o období let 1938 až 1945 je doplněna o řadu unikátních předmětů a audiovizí.

V úvodu se návštěvníci seznámí s osudovými dny podzimu 1938, historií vzniku Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939, nástupem Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora v září 1941 a nastolením krvavého teroru na našem území. Další část líčí okolnosti příprav atentátu a průběh operace ANTHROPOID až do jejího vyvrcholení dne 27. května 1942. Závěr expozice je věnován tragickým osudům parašutistů i jejich spolupracovníků z řad domácího odboje (zvláště příslušníků Sokola a české pravoslavné církve), bez jejichž pomoci by se atentát nemohl nikdy uskutečnit.

Krypta pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje získala v rámci expozice zcela novou pietní podobu. V jejím prostoru jsou umístěny pouze bronzové busty parašutistů, kteří zde padli (dílo akad. soch. Milana Bendy), spolu s jejich životopisy. Jedno z nejpamátnějších míst naší novodobé historie tak dnes má podobu odpovídající jeho významu.

Vlastníkem památníku je Magistrát hl. m. Prahy, o činnost se stará duchovní správa chrámu, expozice je navržena a instalována Vojenským historickým ústavem Praha.

 

Adresa: Resslova 9a, 120 00 Praha 2

Otevírací doba:

březen – říjen: úterý – neděle 9.00 – 17.00

listopad – únor: úterý – sobota 9.00 – 17.00

Další podrobnosti naleznete zde.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha