Národní památník hrdinů heydrichiády

V Národním památníku hrdinů heydrichiády máte jedinečnou možnost prohlédnout si kryptu kostela sv. Cyrila a Metoděje. Zde se 21 nocí ukrývalo sedm parašutistů po atentátu na Reinharda Heydricha, kteří zde 18. června 1942 svedli svůj poslední boj. V místnosti před kryptou se nachází expozice věnovaná operaci Anthropoid.

Vlastníkem památníku je Magistrát hl. m. Prahy, správu vykonává Vojenský historický ústav Praha. Současná expozice byla otevřena na 80. výročí událostí 18. června 2022.

 

Krypta pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde se přes tři týdny ukrývalo sedm parašutistů.

Adresa: Resslova 9a, 120 00 Praha 2

Otevřeno celoročně: úterý – neděle 9.00 – 17.00

Vstup zdarma.

Maximální kapacita památníku: 50 osob

 

Kontakty:

tel.: +420 222 540 718, +420 720 988 421

e-mail: [email protected]

 

Vzdělávací program pro školní skupiny

Ve dnech: úterý až pátek, délka cca 60 min.

Jazyk: čeština/angličtina.

Obsah programu: 20 min. film, výklad a prohlídka krypty chrámu sv. Cyrila a Metoděje.

Rezervace programu zde.

Vstup i prohlídka jsou zdarma.

 

Komentované prohlídky pro veřejnost

probíhají po předchozí domluvě na tel. 222 540 718 či e-mailu [email protected].

Počet lidí ve skupině je max. 30 osob, min. 1 osoba.

Případné dotazy na místě Vám zodpoví pracovníci památníku.

Vstup i prohlídka jsou zdarma.

Těšíme se na Vás.

 

Dopravní spojení:

metro B stanice Karlovo náměstí

tramvaj 2, 3, 6, 14, 18, 22, 23, 24 zastávka Karlovo náměstí

tramvaj 5, 17  zastávka Jiráskovo náměstí

Národní památník hrdinů heydrichiády a místo smíření při katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku založili v roce 1995 manželé Jaroslav a Eva Šuvarští. V nově zbudovaném prostoru bezprostředně před kryptou kostela vzniklo muzeum a pietní místo odkazující na boj sedmi československých parašutistů s německou přesilou, který proběhl dne 18. 6. 1942.

V kryptě chrámu se po tři týdny ukrývalo sedm vojáků v utajení, včetně Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z výsadkové operace Anthropoid, během tzv. heydrichiády. Dne 27. 5. 1942 provedli tito vojáci atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v zatáčce u Kobylis v Praze.

V roce 2017 převzal Národní památník hrdinů heydrichiády do své správy Vojenský historický ústav Praha. Současná expozice instalovaná na 80. výročí událostí 18. června 2022 sleduje dějinný vývoj od Mnichovské dohody, přes vznik Protektorátu Čechy a Morava, nástup Reinharda Heydricha k moci, k přípravám a provedení operace Anthropoid, až k boji v kostele a kryptě sv. Cyrila Metoděje. Pozornost je také věnována sokolským odbojářům a členům pravoslavné církve, jež parašutistům aktivně pomáhali. Expozice je v českém a anglickém jazyce a doplňují ji nejen unikátní sbírkové předměty, ale také dobové audiovize.

Krypta má pietní charakter a uzavírá celou expozici. Nacházejí se v ní busty sedmi československých vojáků s jejich životopisy. Autorem bust je akad. soch. Milan Benda.