Na Žižkově jsou vystaveny věci bratří Mašínů i kulka, která zasáhla Milana Paumera

24. 02. 2011
V Armádním muzeu Žižkov, v expozici třetího odboje nazvané „Přísahali republice“, jsou nově umístěny vitríny věnované bratrům Mašínům a Milanu Paumerovi. Vůbec poprvé jsou zde ukázány osobní věci těchto tří mužů, kteří se v roce 1953 za dramatických okolností probojovali z komunistického Československa na západ do Berlína. 

Oblečení, medaile, nášivky a mnohé další předměty, které patřily Ctiradu a Josefu Mašínovým a jejich souputníku Milanu Paumerovi, jsou nyní vystaveny ve foyer budovy Armádního muzea v Praze na Žižkově. Předměty se sem dostaly jako rodinné dary. Milan Paumer zemřel loni 22. července ve věku sedmdesáti devíti let.K vidění jsou například vojenské barety všech tří mužů z doby, kdy sloužili v armádě Spojených států. Jsou tu také identifikační známky Ctirada Mašína nebo americká uniforma Milana Paumera.

„Zcela unikátní je jeden velice malý exponát“
, říká pplk. Eduard Stehlík z VHÚ, který se problematikou třetího odboje zabývá. „Je jím kulka, kterou byl při střetu na území východního Německa postřelen Milan Paumer. I s tímto zraněním se mu však podařilo dostat se do západního sektoru Berlína. Teprve tam mu kulku z břicha vyndali.“ Život Paumerovi zachránila i peněženka, kterou kulka prošla a zbrzdila ji. „I tuhle peněženku si můžete v expozici prohlédnout,“ doplňuje pplk. Stehlík, který nynější expozici připravoval. Mezi další exponáty patří medaile Za chrabrost, kterou Mašínové dostali v roce 1945 z rukou tehdejšího prezidenta dr. Edvarda Beneše za „osobní statečnost v době války“. Je přitom paradoxní, že podepsán je zde ministr národní obrany Ludvík Svoboda, pozdější představitel režimu, proti kterému Mašínové bojovali.

Vedle fotografií a dokumentů jsou zde další předměty, které se váží k činnosti bratří Mašínů a Milana Paumera v americké armádě. Do armády vstoupili všichni tři v roce 1954, odešli z ní o pět let později. Jsou zde například nášivky jednotek, v nichž sloužili. V některých případech jde o ojedinělé kusy, které jsou i v USA ceněny.

„Připomínáme si touto expozicí kromě jiného i ty z občanů Československa, kteří se nevzdali a vzdorovali totalitním ideologiím obecně,“
říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha plk. Aleš Knížek. Rodina Mašínů bojovala proti nacistické hrůzovládě a posléze i proti té komunistické, otec obou bratrů Josef Mašín byl legionář, prvorepublikový voják a i on bojoval proti nacismu jako člen legendární skupiny Tři králové. Za svou odbojovou činnost byl v roce 1942 popraven.

Expozice třetího odboje „přísahali republice“ zaujímá v Armádním muzeu prostor v ústřední části budovy, jsou zde vedle vitrín umístěny i historické prapory a celému sálu dominuje busta prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

AktuálněATENTÁT 80: Výstava před budovou Generálního štábu v Praze 6 je další připomínkou Operace ANTHROPOID

ATENTÁT 80: Výstava před budovou Generálního štábu v Praze 6 je další připomínkou Operace ANTHROPOID

26. 05. 2022
Jedním z významných počinů připomínajících letošní 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha je…
ATENTÁT 80: několik málo minut po půl jedenácté, 27. května 1942

ATENTÁT 80: několik málo minut po půl jedenácté, 27. května 1942

26. 05. 2022
„Můj úkol tkví v zásadě v tom, že společně s jiným příslušníkem…
Ministryně obrany a ministr kultury umístili na výstavě v Národním muzeu cenné exponáty připomínající atentát na Reinharda Heydricha

Ministryně obrany a ministr kultury umístili na výstavě v Národním muzeu cenné exponáty připomínající atentát na Reinharda Heydricha

25. 05. 2022
Ministryně obrany Jana Černochová a ministr kultury Martin Baxa vložili ve středu…
ATENTÁT 80: Vyšlo výjimečné číslo časopisu Historie a vojenství, věnované atentátu na Reinharda Heydricha

ATENTÁT 80: Vyšlo výjimečné číslo časopisu Historie a vojenství, věnované atentátu na Reinharda Heydricha

25. 05. 2022
V těchto dnech si připomínáme 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora…
Národní památník hrdinů heydrichiády je od 12. května do 17. června 2022 uzavřen

Národní památník hrdinů heydrichiády je od 12. května do 17. června 2022 uzavřen

24. 05. 2022
  AKTUÁLNÍ INFORMACE: Upozorňujeme návštěvníky, že z důvodu rekonstrukce bude Národní památník…