Nejvíce vojenských časopisů si můžete přečíst v knihovně VHÚ v Rooseveltově ulici v Praze 6

Nejvíce vojenských časopisů si můžete přečíst v knihovně VHÚ v Rooseveltově ulici v Praze 6

06. 03. 2011
Chcete být pravidelně informováni o novinkách z vojenské sféry z celého světa? Vedle všeobjímajícího světa internetu vychází nadále i množství klasických tiskovin, časopisů a magazínů. Zhruba sto těchto titulů odebírá a svým návštěvníkům nabízí knihovna VHÚ – Referát speciálních fondů, který najdete v budově někdejšího Vojenského zeměpisného ústavu. „Máme tu všechny důležité časopisy, které na světě vycházejí a věnují se vojenské, vojenskopolitické či bezpečnostní problematice,“ říká vedoucí oddělení, Mgr. Ilona Rožánková. Ze zhruba stovky titulů jsou více než dvě třetiny v anglickém jazyce, zbytek je v němčině, francouzštině a dalších jazycích. Pochopitelně nechybí české tituly – například A-Report, Armádní technický magazín, Obrana a strategie či Dukla sport.

Ze zahraničních titulů tu najdeme produkci známých vydavatelství Jane´s či Routledge. Především profesionálním vojákům jsou určeny dva tituly, které informují o dění v armádě, například britský měsíčník Soldier a americký měsíčník s podobným názvem Soldiers. K známým patří i týdeník Jane´s Defence Weekly.

Mezi vyhledávané tituly lze zařadit ty, které se věnují konkrétním oblastem. Může to být například vojenská politika, ale také zbraně a jejich jednotlivé obory. Jsou zde časopisy pro dělostřelce, pro letce či tituly věnované otázkám logistiky.
„Naše knihovna je v rámci celé České republiky skutečně jedinečná“, říká Ilona Rožánková. „Nic podobného v takovém rozsahu neexistuje.“ Důkazem jejích slov jsou i samotní návštěvníci, kteří sem proudí z celé republiky. „Například jeden pán sem pravidelně zajíždí zhruba jednou za měsíc až z jižní Moravy. Ve studovně stráví celý den a prolistuje si nová čísla mnoha titulů.“ Ze dvou třetin jsou zájemci z řad profesionálů, především současní či bývalí příslušníci armády, zbývající třetina návštěvníků je nevojenská veřejnost.

Mezi atraktivní položky patří i ty, které se mohou pochlubit kvalitní obrazovou stránkou a velkým počtem vynikajících fotografií. Mezi takové určitě patří britský měsíčník Airforces Monthly, který se věnuje letecké technice a je určen širokému čtenářskému okruhu. Dalším podobným titulem je Combat & Survival, který je věnován boji a speciálním jednotkám. Mezi respektované tituly patří The Cavalry & Armor Journal, který vychází v USA, švýcarský měsíčník Armada International, publikovaný v angličtině nebo rovněž anglický, ale v Německu vydávaný titul Military Technology. Kdo chce být v obraze každý týden, tomu může dobře posloužit týdeník novinového formátu Defense News, který informuje především o oblasti obchodu se zbraněmi.

Časopisy a tiskoviny není možné vypůjčit si k domácímu studiu, ale v knihovně je vhodný prostor pro studium na místě.
Otevírací doba knihovny je v pondělí a pátek od 8 hodin do 12 hodin, v úterý, ve středu a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin. Vchod je v Rooseveltově ulici číslo 23, do knihovny se po ohlášení ve vrátnici dostanete přes dvůr vlevo, do třetího patra. Vstup je pochopitelně umožněn všem zájemcům.

AktuálněPrůvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

28. 09. 2022
Třetí částí nové expozice v Armádním muzeu Žižkov je věnována válečnému konfliktu, který…
Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…