Nová expozice v rámci projektu Posádková muzea, tentokrát v Prostějově

Nová expozice v rámci projektu Posádková muzea, tentokrát v Prostějově

16. 12. 2019

V rekordně krátké době čtyř měsíců vznikla nová akvizice patřící do projektu „Posádková muzea pod záštitou VHÚ Praha“. Jedná se o expozici v Prostějově, mapující historii a současnost průzkumných jednotek československé i české armády, včetně tamního 102. průzkumného praporu. Expozice byla otevřena na konci listopadu 2019 a nachází se v přízemí hlavní budovy. V nejbližší době by měly projít proměnou i přiléhající prostory, v nichž by měl vzniknout velitelský salónek a přístupová chodba.

 

Za účasti velitele Velitelství výcviku – Vojenské akademie brigádního  generála Radka Hasaly, primátora města Prostějov Mgr. Františka Jury a dalších významných hostů byla 29. listopadu 2019 slavnostně otevřena nová expozice u 102. průzkumného praporu v Prostějově. Přestřižení pásky se spolu s primátorem ujal velitel „průzkumáků“ pplk. gšt. Ing. Pavel Hriník. Expozici, jejíž vznik sponzorsky podpořily i společnosti Prabos Slavičín a Pramacom – HT, připravil Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s příslušníky 102. průzkumného praporu.

Netradičně pojatá expozice (musela být zachována možnost nadále využívat prostory jako konferenční místnost) představuje bohatou historii průzkumných jednotek československé a české branné moci od jejich vzniku v průběhu druhé světové války až po současnost. Cílem je seznámit zájemce s dobou vzniku prvních průzkumných jednotek, jejich vývojem a tradicemi, k nimž se příslušníci 102. pzpr hrdě hlásí.

Z historického hlediska se tak v expozici vracíme do roku 1941, na letiště v anglickém Ringway, kde byli cvičeni i členové operace Antropoid. Dalším historickým odkazem je Rota zvláštního určení, jež v letech 1944-1945 plnila úkoly hloubkového průzkumu pro zpravodajské oddělení 1. čs. armádního sboru v Sovětském svazu.

Kromě těchto velkoformátových panelů je možné si v expozici prohlédnout panely o činnostech a úkolech jednotlivých rot 102. pzpr, seznámit se s historií průzkumných jednotek v době Československé lidové armády, či si připomenout začátky jednotky v zahraničních operacích Armády České republiky. Dva panely, které se svojí červenou barvou vymykají ostatním panelům v barvě okrově žluté, jsou věnovány patronu 102. pzpr., generálu Karlu Palečkovi, jehož pohnutý osud nenechá nikoho chladným.

Expozici charakterizuje výrazná vizuální koncepce celého prostoru, textových panelů a nově vytvořeného loga. Expozice je laděna do tří základních barev vycházejících ze znaků 102. pzpr – bílé barvy padáků, žluté barvy symbolizující křídla letadel a všudypřítomné tmavě zelené barvy průzkumníků. To je doplněno tlumeným nasvícením celé místnosti a červenými detaily, odvozenými z červené barvy baretů. Atmosféru expozice dotvářejí dvě figuríny oděné do dobových polních uniforem.

Zajímavostí expozice jsou otočné nosné panely ze starého vlnitého plechu. Právě tyto panely je možné v době konání konferencí nebo v rámci nejrůznějších jednání sklopit ke zdi a vytvořit tak volný prostor pro umístění stolů a židlí.

Realizace projektu byla odstartována v srpnu 2019 díky iniciativě velitele pluku, pplk. gšt. Ing. Pavla Hriníka. Zásadní podíl na tom, že expozice byla otevřena v tak krátké době, má vrchní praporčík 102. pzpr. Prostějov, praporčík Bc. Martin Mahr.  Grafickou koncepci expozici navrhli nprap. Leoš Krejča a ak. mal. Pavel Holý z VHÚ Praha a historické texty zpracoval historik VHÚ Praha PaedDr. Jindřich Marek.

RED

AktuálněInvaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

15. 08. 2022
Letošní 54. výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu…
POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

14. 08. 2022
Oznamujeme případným zájemcům o návštěvu, že Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka…
Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

11. 08. 2022
V sobotu 27. srpna 2022 se uskuteční ve Vojenském technickém muzeu Lešany…
Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

11. 08. 2022
Letošního 21. srpna si připomeneme 54. výročí okupace Československa sovětskou armádou, resp.…
Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…