Nová expozice v rámci projektu Posádková muzea, tentokrát v Prostějově

Nová expozice v rámci projektu Posádková muzea, tentokrát v Prostějově

16. 12. 2019

V rekordně krátké době čtyř měsíců vznikla nová akvizice patřící do projektu „Posádková muzea pod záštitou VHÚ Praha“. Jedná se o expozici v Prostějově, mapující historii a současnost průzkumných jednotek československé i české armády, včetně tamního 102. průzkumného praporu. Expozice byla otevřena na konci listopadu 2019 a nachází se v přízemí hlavní budovy. V nejbližší době by měly projít proměnou i přiléhající prostory, v nichž by měl vzniknout velitelský salónek a přístupová chodba.

 

Za účasti velitele Velitelství výcviku – Vojenské akademie brigádního  generála Radka Hasaly, primátora města Prostějov Mgr. Františka Jury a dalších významných hostů byla 29. listopadu 2019 slavnostně otevřena nová expozice u 102. průzkumného praporu v Prostějově. Přestřižení pásky se spolu s primátorem ujal velitel „průzkumáků“ pplk. gšt. Ing. Pavel Hriník. Expozici, jejíž vznik sponzorsky podpořily i společnosti Prabos Slavičín a Pramacom – HT, připravil Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s příslušníky 102. průzkumného praporu.

Netradičně pojatá expozice (musela být zachována možnost nadále využívat prostory jako konferenční místnost) představuje bohatou historii průzkumných jednotek československé a české branné moci od jejich vzniku v průběhu druhé světové války až po současnost. Cílem je seznámit zájemce s dobou vzniku prvních průzkumných jednotek, jejich vývojem a tradicemi, k nimž se příslušníci 102. pzpr hrdě hlásí.

Z historického hlediska se tak v expozici vracíme do roku 1941, na letiště v anglickém Ringway, kde byli cvičeni i členové operace Antropoid. Dalším historickým odkazem je Rota zvláštního určení, jež v letech 1944-1945 plnila úkoly hloubkového průzkumu pro zpravodajské oddělení 1. čs. armádního sboru v Sovětském svazu.

Kromě těchto velkoformátových panelů je možné si v expozici prohlédnout panely o činnostech a úkolech jednotlivých rot 102. pzpr, seznámit se s historií průzkumných jednotek v době Československé lidové armády, či si připomenout začátky jednotky v zahraničních operacích Armády České republiky. Dva panely, které se svojí červenou barvou vymykají ostatním panelům v barvě okrově žluté, jsou věnovány patronu 102. pzpr., generálu Karlu Palečkovi, jehož pohnutý osud nenechá nikoho chladným.

Expozici charakterizuje výrazná vizuální koncepce celého prostoru, textových panelů a nově vytvořeného loga. Expozice je laděna do tří základních barev vycházejících ze znaků 102. pzpr – bílé barvy padáků, žluté barvy symbolizující křídla letadel a všudypřítomné tmavě zelené barvy průzkumníků. To je doplněno tlumeným nasvícením celé místnosti a červenými detaily, odvozenými z červené barvy baretů. Atmosféru expozice dotvářejí dvě figuríny oděné do dobových polních uniforem.

Zajímavostí expozice jsou otočné nosné panely ze starého vlnitého plechu. Právě tyto panely je možné v době konání konferencí nebo v rámci nejrůznějších jednání sklopit ke zdi a vytvořit tak volný prostor pro umístění stolů a židlí.

Realizace projektu byla odstartována v srpnu 2019 díky iniciativě velitele pluku, pplk. gšt. Ing. Pavla Hriníka. Zásadní podíl na tom, že expozice byla otevřena v tak krátké době, má vrchní praporčík 102. pzpr. Prostějov, praporčík Bc. Martin Mahr.  Grafickou koncepci expozici navrhli nprap. Leoš Krejča a ak. mal. Pavel Holý z VHÚ Praha a historické texty zpracoval historik VHÚ Praha PaedDr. Jindřich Marek.

RED

AktuálněRaketová střelnice americké armády White Sands

Raketová střelnice americké armády White Sands

10. 07. 2020
Kdo ze zájemců o vojenskou historii by neznal pokusnou raketovou střelnici White…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

08. 07. 2020
Do prodeje se nyní dostává letošní druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství,…
První nasazení. Na alsaské frontě s 21. československým střeleckým plukem.

První nasazení. Na alsaské frontě s 21. československým střeleckým plukem.

06. 07. 2020
Dne 30. června 1918 proběhlo slavnostní předání praporu 21. československému střeleckému pluku…
Zapojení Armády České republiky na zahraniční operaci Essential Harvest v Makedonii

Zapojení Armády České republiky na zahraniční operaci Essential Harvest v Makedonii

01. 07. 2020
Jedna z méně známých zahraničních operací, které se příslušníci Armády České republiky v minulosti…
Píše se rok 1944 a Háchovi Melody Boys odcházejí do hor

Píše se rok 1944 a Háchovi Melody Boys odcházejí do hor

29. 06. 2020
V létě 1939 vytvořili němečtí okupanti v Protektorátu Čechy a Moravu z části důstojníků, rotmistrů…