Nové posádkové muzeum: stálá expozice letiště Náměšť nad Oslavou

Nové posádkové muzeum: stálá expozice letiště Náměšť nad Oslavou

13. 05. 2016

Ve čtvrtek 12. května 2016 byla u 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou za přítomnosti představitelů Armády České republiky, válečných veteránů, bývalých příslušníků útvaru a dalších významných hostů slavnostně otevřena „Stálá expozice letiště Náměšť nad Oslavou“. Expozice, nad níž převzal záštitu velitel Vzdušných sil brigádní generál Libor Štefánik, byla otevřena v rámci projektu „Posádková muzea pod záštitou Vojenského historického ústavu Praha“. Jedná se o první posádkové muzeum v rámci celého projektu, které má i svou venkovní část. Expozici charakterizuje výrazná grafická a vizuální koncepce celého prostoru, textových panelů a nově vytvořeného loga.

 

Slavnostní akt zahájil velitel vrtulníkové základny plukovník Miroslav Svoboda a velitel vzdušných sil brigádní generál Libor Štefánik, který byl v letech 2007-2013 velitelem tehdejší 22. základny letectva.

Mezi významnými hosty nechyběli váleční veteráni v čele s brigádním generálem Emilem Bočkem, zástupci Vojenského historického ústavu Praha, bývalí velitelé útvarů na letišti a bývalí piloti. Pozvání přijali za kraj Vysočina pan Jan Slámečka a starosta města Náměšť nad Oslavou pan Vladimír Měrka.

Cílem nově vzniklé expozice je seznámit zájemce s bohatou historií českého a československého letectva, s rozmanitou historií posádky Náměšť nad Oslavou a současnými úkoly vrtulníkové základny. Samozřejmostí je pak představení jednotlivých typů techniky, ať už na zemi nebo ve vzduchu.

Realizace samotného projektu byla započata v průběhu roku 2014 díky iniciativě tehdejšího velitele vrtulníkové základny plukovníka Jiřího Vávry a vrchního praporčíka nadpraporčíka Miloše Hoška. Ve spolupráci s nprap. Leošem Krejčou z VHÚ Praha byl navržen koncept nové expozice, z níž poté výtvarník VHÚ Praha ak. mal. Pavel Holý vycházel při tvorbě grafického návrhu. Odlišení rozdílných etap historie letecké základny s různými druhy letecké techniky se podařilo vyřešit jejich oddělením do samostatných celků. Tím vznikla linie mapující historii posádky Náměšť nad Oslavou a linie věnující se historii československého a českého vrtulníkového letectva.

Úvodní blok tvořený čtyřmi panely s historickou tématikou a závěrečný blok věnovaný současným úkolům dnes již „pouze“ vrtulníkové základny pak obě zmiňované linie symbolicky spojuje. Samotné expozici pak dominují unikátní historické exponáty letecké techniky a vystavené artefakty včetně dvou figurín pilota letounu a leteckého návodčího – (FAC – Forward Air Control)

Odborné texty velkoformátových panelů (100 x 150 cm) s bohatou obrazovou přílohou přibližující historický vývoj letecké techniky, zásadní okamžiky základny, významné události spojené přímo s konkrétními osobnostmi (např. letecká akrobatická skupina „Duha“) zpracovali ve spolupráci s místními pamětníky historici VHÚ Praha PhDr. Jaroslav Láník, Mgr. Jan Šach a PhDr. Jiří Rajlich. Poděkování patří především bývalému příslušníku základny pplk. v. v. Jaroslavu Lapuníkovi.

Venkovní část expozice tvoří proudové letouny spjaté s letištěm v Náměšti. Za připomenutí určitě stojí především vystavený MiG-15 reprezentující vůbec první letouny, které se na letišti dne 14. ledna 1960 objevily, či taktický bombardér Su-7 využívaný jako nosič jaderných pum. Vrtulníkové letectvo pak zastupují exponáty typu Mi-2 či slavný Mi-24 v tygří kamufláži, za niž čeští piloti získali první cenu při setkání tygřích letek „NATO Tiger Meet“ v roce 2004.

Expozice bude po jejím otevření přístupna v rámci prohlídek letiště organizovaným skupinám a exkurzím z široké veřejnosti. Jistě přispěje k většímu povědomí o dějinách naší armády, přiměje uvědomit si historické souvislosti a prohloubí zájem o pozoruhodnou historii českého a československého letectva.

RED

AktuálněVšechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…
Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

22. 09. 2023
V Národním památníku na Vítkově se v pátek 22. září 2023 uskutečnilo slavnostní…
Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…