Plaketa ve tvaru T-wallu od 15. úkolového uskupení AČR

Plaketa za příkladné plnění úkolu v zahraniční operaci byla udělena velitelem 15. úkolového uskupení AČR v misi Resolute Support (ÚU AČR RS). Účelem mise bylo organizačně zastřešit všechny jednotky a prvky AČR působící na území Afghánistánu s jasným cílem racionalizace a centralizace systému komplexní podpory všech českých jednotek nasazených ve prospěch operace. Pod ÚU AČR RS spadají následující jednotky: Velitelství Úkolového uskupení, Strážní rota BAF, Jednotka AAT v Kábulu, Polní chirurgický tým a Zastoupení na velitelství Resolute Support v Kábulu a Bagramu. 15. úkolové uskupení působilo v Afghánistánu od 10. června do 30. listopadu 2017.

Plaketu tvoří věrná zmenšenina T-wallu, též nazývaného Bremerova stěna. Ve skutečnosti se jedná o přenosnou železobetonovou stěnu vysokou okolo čtyř metrů. Slouží jako obranná bariéra proti účinků výbuchů nebo jako fyzická zábrana proti pozemnímu útoku. Nachází se ve všech koaličních základnách v celém Iráku a Afghánistánu. Pojmenována je zřejmě po Lewisu Paulu Bremerovi, který byl v roce 2003 ředitelem rekonstrukce a humanitární pomoci pro poválečný Irák a za jehož působení ve funkci se začaly tyto překážky používat.

Plaketa je vyrobena z betonu bez barevného nátěru. Na čelní straně je černě vyrytý neoficiální znak 15. ÚU AČR RS v podobě hlavy slona afrického, který má mezi kly písmena R a S jako Resolute Support. Nad znakem je nápis „15. Úkolové Uskupení AČR“ a pod znakem text „Květen – prosinec 2017 Kábul HKIA Afghánistán“. Na druhé straně je přilepena papírová kartička s věnováním vojákovi od velitele 15. ÚU AČR RS za příkladné plnění úkolu při nasazení v zahraničních operacích.

Plaketa byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v druhé polovině roku

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha