Pouštní aklimatizace československého pěšího praporu 11 – Východního

Pouštní aklimatizace československého pěšího praporu 11 – Východního

18. 12. 2020

Na přelomu let 1940 a 1941 absolvovali českoslovenští vojáci na Středním východě pouštní aklimatizaci, která zakončila období formování čs. jednotek na tomto bojišti druhé světové války a umožnila bojové nasazení československého pěšího praporu 11 – Východního.

Českoslovenští vojáci v exilu v britském mandátním území Společnosti národů Palestina navázali v létě 1940 na organizaci československé 1. divize z Francie, která obsahovala 3. pěší pluky, a začali vytvářet československý pěší pluk 4. Tento pluk byl 1. listopadu 1940 ve vojenském táboře Gedera reorganizován na Československou vojenskou skupinu na Středním východě (Czechoslovak Contingent – Middle East), skládající se z Čs. pěšího praporu 11 – Východního (Czechoslovak Infantry Battalion No. 11 – East) pod velením pplk.pěch. Karla Vojtěcha Klapálka a Čs. výcvikového střediska – Východního (Czechoslovak Training Depot – East), jemuž velel plk.pěch. Josef Koreš. Českoslovenští vojáci v té době v táboře Gedera prodělávali pořadový a taktický výcvik, zatímco střelecký výcvik probíhal na střelnici u Jaffy.

Britská armáda kladla velký důraz na důkladný výcvik svých vojáků a na aklimatizaci v prostředí, ve kterém měli působit. Stejná kritéria Britové požadovali také od československých exilových jednotek.

Na počátku prosince 1940 se proto celá Československá vojenská skupina na Středním východě přesunula do údolí řeky Jordán u Jericha v Judské poušti. Tato oblast leží až 400 metrů pod hladinou moře a vyznačuje se celoročně horkým pouštním klimatem s pouštními bouřemi – chamsiny, a s minimem srážek, které v noci střídají velmi nízké teploty. Českoslovenští vojáci tak měli vhodné prostředí k přizpůsobení se drsným podmínkám pouštní války, které beze zbytku využili. Po příjezdu na místo 10. prosince 1940 si vybudovali stanový tábor a zahájili bojový výcvik.

Britské velení také nasadilo československý pěší prapor do taktických cvičení s britskými jednotkami. První se konalo 30. ledna 1941 a protivníkem byl britský jezdecký pluk Royal Scots Greys. Druhé proběhlo 17. února 1941 opět proti skotským dragounům, tentokrát posíleným pěchotou. V obou cvičeních si československý pěší prapor vedl velmi dobře a o výkonu československých vojáků se pochvalně vyjádřil i velitel britských sil v Palestině a Zajordánsku, generál sir Philip Neame.

Československá vojenská skupina na Středním východě ukončila výcvik a pouštní aklimatizaci 24. února 1941 a přesunula se do vojenského tábora Sidi Bishr. Československý 11. pěší prapor – Východní byl od 18. března 1941 nasazen ke střežení zajateckých táborů, přístavních zařízení a letišť u Alexandrie. Od 21. května 1941 pak byl podřízen 23. pěší brigádě britské 6. pěší divize a krátce poté zaujal pozice v obranném postavení BAGGUSH BOX u Maátin Bagguš v Západní poušti v Egyptě.

Tomáš Jakl

 

AktuálněMilitarizace ekonomiky z počátku padesátých let a její důsledky

Militarizace ekonomiky z počátku padesátých let a její důsledky

13. 01. 2021
Na přelomu let 1953 a 1954 muselo velení čs. armády a Státní…
Před třiceti lety začala operace Pouštní bouře. Také za účasti československých vojáků.

Před třiceti lety začala operace Pouštní bouře. Také za účasti československých vojáků.

10. 01. 2021
Československý samostatný protichemický prapor byl před třemi desítkami let u toho, když…
Pro případ války: nová kategorizace míst a měst v Československu na počátku 70. let

Pro případ války: nová kategorizace míst a měst v Československu na počátku 70. let

07. 01. 2021
Od 1. ledna 1970 začala v Československé socialistické republice platit nová kategorizace míst…
Prohlédněte si: VHÚ disponuje unikátní kolekcí předmětů z programu Interkosmos

Prohlédněte si: VHÚ disponuje unikátní kolekcí předmětů z programu Interkosmos

03. 01. 2021
Podsbírka Vojenského historického ústavu Praha s názvem Kosmonautika se vztahuje hlavně k československé účasti…
Restaurování rotačního kulometu z vrtulníku Mi-24

Restaurování rotačního kulometu z vrtulníku Mi-24

01. 01. 2021
Před časem jsme vám přinesli článek týkající se restaurování předmětů ze sbírek…