Pracovníci VHÚ mezi leteckými osobnostmi století

Pracovníci VHÚ mezi leteckými osobnostmi století

07. 12. 2018

Jednu z četných akcí připomínajících 100 roků naší novodobé státnosti a zároveň i 100. výročí vzniku československého letectva hostilo v pátek 2. listopadu 2018 Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Iniciátorem a hlavním realizátorem tohoto projektu, nesoucího název „Československá křídla 1918-2018“ se stala vsetínská firma Aeroteam s. s r.o. Ing. Vítězslava Klímka. Jeho součástí byla anketa „100 leteckých osobností století“, anketa „Nejpopulárnější československé letadlo století“, cena firmy Aeroteam „Za zásluhy o udržení a rozvoj tradiční česko-slovenské značky“ a konečně Cena Klubu leteckých novinářů ČR.

Program tohoto slavnostního společenského odpoledne byl pestrý. Nescházely ani letové ukázky historických letounů – od veteránů obou světových válek až po nejnovější Gripeny.

Hlavním bodem programu se stalo vyhlášení ankety „100 leteckých osobností století“. Nominační komise, kterou reprezentovali zástupci mnoha leteckých odvětví a korporací v České i Slovenské republice, navrhla celkem 280 osobností. Z následného hlasování veřejnosti pak vzešla ona stovka oceněných. Mezi devětadvacetičlennou nominační komisí byli i dva zástupci Vojenského historického ústavu: ředitel historicko-dokumentačního odboru VHÚ Praha PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. a vedoucí expozice Leteckého muzea VHÚ Praha-Kbely Miroslav Khol.

Aby nedošlo k nadhodnocení či podhodnocení významu osobností z některých historických úseků této stovky roků, byly jednotlivé nominační kategorie rozděleny ještě na časová období 1918-1939, 1939-1945 a 1945-2018. Mezi nominovanými osobnostmi tak byli aviatici z počátků i zlatého věku letectví, vojenští letci obou světových válek, sportovní, dopravní, vojenští, zkušební a zalétávací piloti, letečtí konstruktéři, balonisté, parašutisté, publicisté, kosmonauti i letečtí muzejníci.

Vlastní hlasování veřejnosti proběhlo mezi 12. květnem a 16. zářím 2018. Ke slavnostnímu vyhlášení jmen stovky těch, kteří obdrželi nejvíce hlasů, došlo právě 2. listopadu 2018 v Mladé Boleslavi. Kompletní výsledky ankety naleznete ZDE.

Je potěšujícím faktem, že mezi oceněnou stovkou jsou i dvě osobnosti z našeho Vojenského historického ústavu Praha. Ocenění se jim dostalo za mimořádný přínos v oblasti leteckého muzejnictví. Tím prvním je plk. v.v. Ing. Jaroslav Janečka (1928-2002), zakladatel a dlouholetý náčelník dnešního Leteckého muzea VHÚ v Praze-Kbelích. Druhým pak jeho blízký spolupracovník, Jan Sýkora st. (1938-2002), jeden ze spoluzakladatelů kbelského muzea a jeho dlouholetý restaurátor.

Tabulky se jmény této stovky oceněných osobností, které se zasloužily o vznik a rozvoj našeho letectví, byly umístěny na „Křídlo slávy“ s názvem „Národní letecké legendy“. Křídlo bylo slavnostně odhaleno právě při této příležitosti. Je umístěno ve stálé expozici mladoboleslavského leteckého muzea.

Součástí akce bylo i vyhlášení výsledků ankety „Nejpopulárnější letadlo století“. Na prvním místě se umístil slavný větroň Let L-13 Blaník, na druhém pak čtyřmístné aerotaxi Let L-200 Morava a na třetím legendární předválečný stíhací dvouplošník Avia B-534. Na dalších pozicích se umístily proudové cvičné letouny L-29 Delfin, L-39 Albatros a dopravní L-410 Turbolet.

Součástí projektu byla i slavnostní vernisáž výstavy portrétů československých letců, kteří bojovali v řadách RAF, z objektivu uznávaného fotografa Jadrana Šetlíka.

V závěru mladoboleslavské akce došlo i na slavnostní křest dvou knih: „Malé nahlédnutí do století československého letectví“ od Petra Kolmanna a „Vzduch je naše moře“ pánů Václava Šorela, Michala Kociána a Petra Kolmanna.

JR

 

 

AktuálněRaketová střelnice americké armády White Sands

Raketová střelnice americké armády White Sands

10. 07. 2020
Kdo ze zájemců o vojenskou historii by neznal pokusnou raketovou střelnici White…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

08. 07. 2020
Do prodeje se nyní dostává letošní druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství,…
První nasazení. Na alsaské frontě s 21. československým střeleckým plukem.

První nasazení. Na alsaské frontě s 21. československým střeleckým plukem.

06. 07. 2020
Dne 30. června 1918 proběhlo slavnostní předání praporu 21. československému střeleckému pluku…
Zapojení Armády České republiky na zahraniční operaci Essential Harvest v Makedonii

Zapojení Armády České republiky na zahraniční operaci Essential Harvest v Makedonii

01. 07. 2020
Jedna z méně známých zahraničních operací, které se příslušníci Armády České republiky v minulosti…
Píše se rok 1944 a Háchovi Melody Boys odcházejí do hor

Píše se rok 1944 a Háchovi Melody Boys odcházejí do hor

29. 06. 2020
V létě 1939 vytvořili němečtí okupanti v Protektorátu Čechy a Moravu z části důstojníků, rotmistrů…