Prohlédněte si: vpravdě noční atmosféra Pražské muzejní noci

Prohlédněte si: vpravdě noční atmosféra Pražské muzejní noci

15. 09. 2013

Uplynulou sobotu se v Leteckém muzeu ve Kbelích a v Armádním muzeu na Žižkově uskutečnil již X. ročník Pražské muzejní noci. V přiložené fotogalerii naleznete snímky dokumentující dění na obou místech.

 

Ani mimořádný zářijový termín PMN neodradil diváky od návštěvy dvou pražských muzejních institucí Vojenského historického ústavu Praha. Do Kbel i na Žižkov zavítaly tisíce diváků, kteří se přišli podívat jak na stálé sbírky obou muzeí, tak na speciální program připravený k dané události. Kbelský areál zaplnilo přes 12 500 návštěvníků, žižkovské muzeum přes 4 000.

Oproti minulým Muzejním nocím měla ta nynější, zářijová, trochu odlišnou atmosféru – noc přišla oproti červnu mnohem dříve. Ve Kbelích tak letouny JAS-39 Gripen, které sem přilétly hned na úvod programu krátce po 19.00, brázdily již stmívající se oblohu.

Stejně tak parašutisté skákající jen o chvíli později už plachtili na pozadí zářícího měsíce. Vrtulník Mi-8, ze kterého se spustili k zemi, pak ještě divákům předvedl některé zajímavé letecké prvky. Téměř akrobatický ráz mělo také vystoupení historických letadel v první části programu.

Uvnitř hangárů se diváci zastavovali jak u dětských soutěží, tak ve zdejším improvizovaném kině, kde zájem poutaly historické snímky s leteckou tematikou. Pro mnohé mladé diváky, kteří nepamatují dobu před rokem 1989, bylo skutečným překvapením vidět například snímek Modrý den z roku 1953. Rétorika komentáře, ale i unikátní letecké záběry, množství vojenských stíhacích strojů na obloze – s tím vším se asi setkali poprvé.

Zajímavý pohled se naskýtal všem návštěvníkům Kbel, kteří korzovali po vnějších plochách. Nasvícené letouny vypadaly náhle úplně jinak než při denním světle. Atmosféru dotvářeli i muži v dobových uniformách z klubů vojenské historie, kteří evokovali letectví v době druhé světové války.

Živo bylo i v Armádním muzeu Žižkov, kde návštěvníci v hojném počtu propadli „pozemnímu malířství“. Na ploše nádvoří vytvořili desítky obrazů namalovaných křídou – většinou s vojenskou tematikou. Před muzeem pak diváci obdivovali stojící vojenské vozidlo Land Rover, se kterým sem dorazili příslušníci 44. Lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce.

Uvnitř budovy se zájmu těšily především zbraně, které si návštěvníci mohli osahat, vzít do ruky. Anebo bylo možné vyzkoušet si vojenskou „plnou polní“, včetně ochranné vesty. A rozhodně neprojevovali zájem jen mužští návštěvníci: jak dokládají fotografie v galerii, ženy si našly cestu na Žižkov i do Kbel ve skutečně hojném počtu.

Text a foto: Andrej Halada

 

AktuálněDvakrát o vojenské diplomacii meziválečného období

Dvakrát o vojenské diplomacii meziválečného období

06. 08. 2020
Vojenská zahraniční služba, tedy oficiální diplomatická reprezentace vlastní armády v cizích zemích,…
Muzeum holocaustu v Seredi, v místě původního internačního tábora

Muzeum holocaustu v Seredi, v místě původního internačního tábora

03. 08. 2020
Jednou z institucí spadajících pod Slovenské národní muzeum je Muzeum holocaustu v Seredi. Sereď…
Třicet let od vzniku Svobodné legie

Třicet let od vzniku Svobodné legie

31. 07. 2020
Budování občanské společnosti před třiceti lety doprovázely i tak překvapivé jevy, jako…
Pušky první světové války: Německo i Francie, Rakousko i Rusko, USA i Japonsko

Pušky první světové války: Německo i Francie, Rakousko i Rusko, USA i Japonsko

29. 07. 2020
Základem výzbroje všech armád, vtažených do víru čtyři roky trvající první světové…
Cvičení s velitelstvím 2. vojenského okruhu a 4. střeleckého sboru

Cvičení s velitelstvím 2. vojenského okruhu a 4. střeleckého sboru

27. 07. 2020
Ve dnech 15. – 21. července 1957 proběhlo armádní dvoustranné dvoustupňové velitelsko-štábní…