Restaurování bronzové plastiky sv. Václava

Restaurování bronzové plastiky sv. Václava

18. 11. 2019

Ve fondu sochařského umění, který je součástí sbírek Vojenského historického ústavu Praha, se nachází bronzová solitérní postava sv. Václava na mramorovém podstavci. Předlohou se zřejmě stala kamenná socha z katedrály sv. Víta v Praze. Podobné plastiky v období první republiky dotvářely prostředí pracoven významných osobností.

Vedle solitérní postavy svatého Václava je častější jeho plastika v jezdecké podobě na vysokém mramorovém podstavci, ztvárněná podle posledního realizovaného návrhu Josefa Václava Myslbeka v Praze na Václavském náměstí. Na našem restaurátorském pracovišti jsme také zrestaurovali jeho jezdeckou podobu, u níž chybělo jezdecké kopí včetně praporce.

Nyní již k našemu restaurovanému předmětu. Plastika byla téměř z 90 % pokryta vrstvou ulpělého prachu. Po dokonalém ohledání jsme zjistili, že na bronzu není žádná signatura sochaře ani slévárenské firmy. V hlubším reliéfu, jako například v záhybech pláště, mezi prameny vlasů a v sevření prstů, vytvořily zdegradované prachové částice zatvrdlý bělavý povlak. Zřejmě pozůstatky starších čisticích prostředků. Temně hnědá patina byla zachovalá téměř po celém povrchu. Ve spodní části mramorového podstavce nebyly patrné žádné stopy po připevnění maticemi či šrouby. Komplet byl zřejmě spojen lepením. Celková výška plastiky včetně podstavce je 498 mm, obdélníkový mramorový podstavec má rozměry 160 x 130 x 40 mm.

Po fotodokumentaci a průzkumu degradace povrchu byla zvolena metoda očištění a následné konzervace, dále průzkum stavu podstavce a nutnost doplnění a volba podoby dřevcové zbraně. Pěší kopí má podle původní podoby ratiště mírně se zužující ke konci botky. Čepel ve tvaru listu, výrazný středový hřbet a cibulku s vyžlabením. Pod cibulkou na čepel navazují plochá pera pro zesílení ratiště.

Spodní část ratiště má být zasunuta do vybrání mramorového podstavce. Před samotným restaurátorským zásahem jsme co nejlépe překryli mramorovou část plastiky – obalem ze smršťovací folie v kombinaci se silikonovou vazelínou v krajích. Následovalo první, důkladné, očištění povrchu předmětu odmašťovacím prostředkem. Po vysušení plochy bylo zapotřebí veškeré reliéfy opakovaně očistit jemným kartáčkem se silonovým vláknem.

Doplnění dřevcové zbraně je v podstatě rekonstrukcí. Pěší kopí bylo doplněno z příslušného materiálu. Není to odlitek. Čepel a ratiště vyrobené ze dvou kusů mají provedenou příslušnou patinu podle původního zabarvení.

Na zapatinovanou plochu figury byla aplikována směs včelího vosku. Následovalo rozleštění, a to přibližně po týdnu.

Petr Moudrý

AktuálněInvaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

15. 08. 2022
Letošní 54. výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu…
POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

14. 08. 2022
Oznamujeme případným zájemcům o návštěvu, že Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka…
Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

11. 08. 2022
V sobotu 27. srpna 2022 se uskuteční ve Vojenském technickém muzeu Lešany…
Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

11. 08. 2022
Letošního 21. srpna si připomeneme 54. výročí okupace Československa sovětskou armádou, resp.…
Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…