Restaurování pistole s křesadlovým zámkem

Restaurování pistole s křesadlovým zámkem

11. 09. 2017

Součástí sbírky palných zbraní Vojenského historického ústavu je početná kolekce civilních pistolí s křesadlovými zámky. Většinou jde o puškařsky a umělecko-řemeslně provedené kusy od renomovaných mistrů. Pistole, jejíž restaurování popisujeme, byla vyrobena ve velmi elegantním tvaru se střídmou, avšak velmi dobře technicky provedenou výzdobou. Je francouzské provenience s datací okolo roku 1720.

 

Pistole má mosaznou garnituru s výzdobou propletených rozvilin, včetně výrazné hlavice pažby připevněné hřebem ve tvaru maskaronu. Pažba z ořechového masivu má na povrchu velmi dobře zachovalou polomatnou šelakovou polituru. Na ní řezaná reliéfní výzdoba je převážně okolo kovových součástí.

Nepůvodní nabiják byl dříve nahrazen dřevěnou kulatinou s hrubším opracováním povrchu a bez zakončení. Železné součásti včetně zámkové desky mají výzdobu provedenou jemnou rytinou opět v podobě rostlinných rozvilin. Zámková deska ve spodní části před kohoutem je signována velkými písmeny L V M. Celková délka zbraně je 532 mm, ráže hladké hlavně 15,6 mm.

Největší restaurátorské zásahy do kompletu zbraně byly provedeny v části zapažbení, respektive v předpažbí. Boky zádlabu pažby nejsou tak masivní jako u armádních pistolí, a proto na nich byly praskliny a další stopy porušení způsobené používáním. K destrukci ještě přispíval podélný, pod celou délkou hlavně vyvrtaný prostor pro nezbytný nabiják.

U naší restaurované pistole je ještě jedna zvláštnost, že předpažbí není zakončeno, dalo by se říci, zpevněno nákončím. Z těchto důvodů je vybrání pro hlaveň prasklé téměř až k otvoru pro přední šroub zámkové desky. Také okolo ní je pažba částečně porušená v podobě odštěpků po délce letorostů masivu. Ještě v předpažbí schází kónický čep pro vnitřní poutko připevnění středu hlavně. Železné součásti měly na povrchu místně narostlé ostrůvky koroze překryté zdegradovanou vrstvou konzervačního vosku. Garnitura vyrobená z mosazi byla v hloubce reliéfu napadena divokou patinou.

Po vyfotografování veškerých součástí, které byly restaurovány, byl popsán stav předmětu před zahájením prací. Tentokrát srovnávací materiál není nutný, protože jde o restaurování konkrétního kusu, kde je specifikace úpravy povrchu daná průzkumem předmětu.

Po demontáži pistole prošla největšími restaurátorskými zásahy pažba. Dřevěné vybrání hlavně bylo slepeno směsí dvousložkového lepidla epoxy CHS 1200 s příměsí hnědé hlinky pro zabarvení lepeného spoje. Následně po vytvrzení ve vnitřní části vylaminováno z důvodu zpevnění praskliny.

Dále byly spoje zabroušeny, a to třikrát, jako příprava kvalitního základu výsledné povrchové úpravy. Po namoření do původního zestárlého tónu zabarvení dřeva byla na povrch aplikována polomatná šelaková politura. Mosazné a železné součásti byly nejprve zbaveny zdegradovaných konzervačních prostředků, korozních produktů včetně divoké patiny.

Následovala stabilizace, zapatinování z důvodu sjednocení celkového povrchu zbraně. Po montáži veškerých komponentů byl na povrch předmětu kromě pažby aplikován mikrokrystalický vosk.

Petr Moudrý

 

AktuálněInvaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

15. 08. 2022
Letošní 54. výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu…
POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

14. 08. 2022
Oznamujeme případným zájemcům o návštěvu, že Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka…
Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

11. 08. 2022
V sobotu 27. srpna 2022 se uskuteční ve Vojenském technickém muzeu Lešany…
Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

11. 08. 2022
Letošního 21. srpna si připomeneme 54. výročí okupace Československa sovětskou armádou, resp.…
Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…