Škodovácké dělo se vrací domů. Po osmdesáti letech z Turecka.

03. 04. 2011
Do České republiky se po téměř osmdesáti letech vrací jedna z nejzdařilejších škodováckých dělostřeleckých konstrukcí. Vojenskému historickému ústavu Praha se podařilo získat 15 cm houfnici Škoda, kterou dodávalo Československo ve třicátých letech minulého století do Turecka.
Předání houfnice proběhlo v Turecku na konci března, odkud se transportem vydala na cestu přes Balkán do České republiky. Vyvrcholila tím dvouletá aktivita mířící k předání tohoto unikátního kusu vojenské techniky. Za tureckou stranu podepsal předávací protokol velitel 56. zabezpečovací základny plukovník Sinan Eren. Právě tato základna také houfnici kompletně zrestaurovala.
Houfnici 15 cm typu K1 vyvinula letech 1931–1932 plzeňská škodovka pro zahraniční zákazníky. Do Turecka byla dodána ve třech sériích a v celkovém počtu 160 kusů. Zdejší armáda tím získala jednu ze svých vůbec nejlepších meziválečných zbraní. Houfnice disponovala moderní rozevírací dvouramennou lafetou, odpruženým podvozkem a velmi dobrými balistickými vlastnostmi. Její dostřel činil 15 150 m.
Celkem putovalo do Turecka v období mezi dvěma světovými válkami 339 škodováckých děl. Po Jugoslávii, Rumunsku a Íránu bylo Turecko třetím největším odběratelem zbraní vyrobených v Československu. Turecké objednávky dosáhly celkové výše 840 milionů korun. Houfnice typu K1 byla exportována i do Íránu, ve verzi K2 také do malodohodových států – Jugoslávie a Rumunska.
Turecká zakázka stála rovněž u zrodu dalších modifikací této zbraně, konkrétně typu K4. Ten byl v československé armádě zaveden jako vzor 37, ale do výzbroje našich jednotek se před Mnichovem již nedostal. O jeho licenční výrobu měla značný zájem i Velká Británie. Z prodeje licence, která byla přichystána na rok 1939, však sešlo kvůli březnové okupaci. Již vyrobené houfnice pak zavedla do své výzbroje německá armáda. Ještě na jaře 1944 disponovala na východní frontě čtyřiceti kusy této zbraně.
Sbírku Vojenského historického ústavu Praha se tímto darem podařilo doplnit o zásadní exponát. Dosud disponoval VHÚ celkem pěti různými typy 15cm houfnic systému Škoda z let 1908 až 1925; včetně 15cm hrubé houfnice vz. 25. Právě tu nahrazoval moderní typ K.
Dar turecké strany je nejen dokladem spolupráce obou armád v rámci NATO, ale i ukázkou významu, který turecká armáda přikládá svým novodobým tradicím. Byly to kromě jiného dodávky československých zbraní, které přispěly k zásadní modernizaci vojenských sil po vzniku Turecké republiky.
Houfnice by se měla představit prvním domácím návštěvníkům v průběhu dubna až května. O konkrétním datu její české „premiéry“ budeme informovat.

AktuálněATENTÁT 80: Výstava před budovou Generálního štábu v Praze 6 je další připomínkou Operace ANTHROPOID

ATENTÁT 80: Výstava před budovou Generálního štábu v Praze 6 je další připomínkou Operace ANTHROPOID

26. 05. 2022
Jedním z významných počinů připomínajících letošní 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha je…
ATENTÁT 80: několik málo minut po půl jedenácté, 27. května 1942

ATENTÁT 80: několik málo minut po půl jedenácté, 27. května 1942

26. 05. 2022
„Můj úkol tkví v zásadě v tom, že společně s jiným příslušníkem…
Ministryně obrany a ministr kultury umístili na výstavě v Národním muzeu cenné exponáty připomínající atentát na Reinharda Heydricha

Ministryně obrany a ministr kultury umístili na výstavě v Národním muzeu cenné exponáty připomínající atentát na Reinharda Heydricha

25. 05. 2022
Ministryně obrany Jana Černochová a ministr kultury Martin Baxa vložili ve středu…
ATENTÁT 80: Vyšlo výjimečné číslo časopisu Historie a vojenství, věnované atentátu na Reinharda Heydricha

ATENTÁT 80: Vyšlo výjimečné číslo časopisu Historie a vojenství, věnované atentátu na Reinharda Heydricha

25. 05. 2022
V těchto dnech si připomínáme 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora…
Národní památník hrdinů heydrichiády je od 12. května do 17. června 2022 uzavřen

Národní památník hrdinů heydrichiády je od 12. května do 17. června 2022 uzavřen

24. 05. 2022
  AKTUÁLNÍ INFORMACE: Upozorňujeme návštěvníky, že z důvodu rekonstrukce bude Národní památník…