Slavnostní nástup českých vojáků z Afghánistánu na pražském Vítkově

Slavnostní nástup českých vojáků z Afghánistánu na pražském Vítkově

03. 09. 2021

Téměř dvacet let byla Armáda České republiky přítomna v Afghánistánu. Jednalo se o největší nasazení českých vojáků v novodobé historii. Za tu dobu se zde vystřídalo zhruba 11 500 vojáků, pro které šlo o neocenitelnou zahraniční zkušenost. Na 800 z nich se v pátek 3. září 2021 zúčastnilo slavnostního nástupu na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově.

Slavnostnímu aktu byla přítomna také řada význačných hostů, mimo jiné předseda vlády Andrej Babiš, předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, ministr obrany Lubomír Metnar, vojáci v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR, armádním generálem Alešem Opatou, a řada dalších hostů.

Součástí setkání byla i výstava velkoplošných fotografií z Afghánistánu, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha. Ze sbírek VHÚ zde byla také představena vojenská technika, která byla v afghánských misích nasazena: dvě vozidla Hummer a jedno vozidlo Tatra 815 SOT.

 

Hlavní cíl mise se podařilo naplnit 

Premiér Andrej Babiš poděkoval ministru obrany a náčelníkovi Generálního štábu za organizaci slavnostního nástupu. „Touto akcí jsme jednoznačně poděkovali vojákům za misi v Afghánistánu,“ uvedl Babiš a vyzdvihl také odvahu a statečnost vojáků, kteří se podíleli na evakuaci osob z Kábulu v minulých týdnech.

Ministr obrany ve svém proslovu zmínil význam mise, ale i její dopady. Zdůraznil, že hlavní cíl mise, tedy eliminace teroristických hrozeb v Evropě a USA, se nepochybně podařilo naplnit. „Dnes symbolicky završujeme největší a nejdelší operační nasazení české armády v naší novodobé historii. Během svého téměř dvacetiletého nasazení se v Afghánistánu vystřídalo jedenáct a půl tisíce českých vojáků. Plnili přitom rozličné úkoly, ať už v přímém boji s teroristy, během patrolování, při doprovodu a ochraně osob, při ostraze alianční základny či při výcviku a mentorování místních jednotek,“ uvedl ministr Metnar zásluhy našich vojáků a ve výčtu odborností pokračoval: „Nesmíme zapomenout na naše lékaře z polních nemocnic, pyrotechniky, chemiky, vrtulníkáře, meteorology či vojáky provinčních rekonstrukčních týmů a na řadu dalších specialistů, bez nichž by jednotky nemohly fungovat.“

Stejně jako premiér poděkoval pilotům a vojenským policistům za rychlou a bezchybnou evakuaci našich diplomatů a místních spolupracovníků z Afghánistánu. „Vojáci a vojákyně! Byli jste součástí největší alianční operace v historii. Jsem pyšný, jak dobře jste reprezentovali Českou republiku,“ dodal na závěr ministr obrany Lubomír Metnar.

 

Mise v Afghánistánu armádu posílila

Také podle náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, armádního generála Aleše Opaty, mise primární vojenské cíle splnila a armáda se zde hodně naučila. „Máme větší sebevědomí a naše armáda získala ve světě respekt. Plnili jsme úkoly a nikdy jsme se neschovávali za druhé. Posílilo nás to.“

Česká armáda v Afghánistánu ztratila 14 vojáků. Krátkou pietní vzpomínku na každého z nich přednesli armádní kaplani a ve své modlitbě na ně zavzpomínal hlavní kaplan AČR, plukovník Jaroslav Knichal.

Vojáci ukázali také část techniky, která se na misi používala, mimo jiné obrněné vozy IVECO LOV, kolový obrněný transportér Pandur, vůz Land Rover Kajman, či Dingo. Součástí nástupu byl i průlet letecké techniky, mimo jiné vrtulníků české armády, stíhaček JAS-39 Gripen a letounu Airbus A-319CJ.

AktuálněPřed Generálním štábem Armády České republiky byla zahájena výstava Tyršova sokolská brannost

Před Generálním štábem Armády České republiky byla zahájena výstava Tyršova sokolská brannost

01. 07. 2022
Na počátku letošního roku jsme si připomněli již 160. výročí založení tělovýchovné…
Zásadní střetnutí československých legionářů: před 105 lety bojovali v bitvě u Zborova

Zásadní střetnutí československých legionářů: před 105 lety bojovali v bitvě u Zborova

30. 06. 2022
Před 105 lety, 2. července 1917, se českoslovenští dobrovolníci bojující na straně…
Oslavy výročí bitvy u Zborova za druhé světové války

Oslavy výročí bitvy u Zborova za druhé světové války

27. 06. 2022
Bitva u Zborova 2. července 1917, tedy před 105 roky, byla nejvýznamnější…
Pět československých letců RAF zahynulo před 81 lety. Nyní byli pohřbeni na nizozemském hřbitově.

Pět československých letců RAF zahynulo před 81 lety. Nyní byli pohřbeni na nizozemském hřbitově.

23. 06. 2022
V noci z 22. na 23. června 1941 došlo nad Nizozemskem k sestřelení britského bombardéru…
ATENTÁT 80: Vypálení obce Ležáky dne 24. června 1942

ATENTÁT 80: Vypálení obce Ležáky dne 24. června 1942

23. 06. 2022
„Ať žijí legionáři!“ zvolal 24. června 1942 u popravčího kůlu František Sýkora,…