Slavnostní nástup českých vojáků z Afghánistánu na pražském Vítkově

Slavnostní nástup českých vojáků z Afghánistánu na pražském Vítkově

03. 09. 2021

Téměř dvacet let byla Armáda České republiky přítomna v Afghánistánu. Jednalo se o největší nasazení českých vojáků v novodobé historii. Za tu dobu se zde vystřídalo zhruba 11 500 vojáků, pro které šlo o neocenitelnou zahraniční zkušenost. Na 800 z nich se v pátek 3. září 2021 zúčastnilo slavnostního nástupu na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově.

Slavnostnímu aktu byla přítomna také řada význačných hostů, mimo jiné předseda vlády Andrej Babiš, předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, ministr obrany Lubomír Metnar, vojáci v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR, armádním generálem Alešem Opatou, a řada dalších hostů.

Součástí setkání byla i výstava velkoplošných fotografií z Afghánistánu, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha. Ze sbírek VHÚ zde byla také představena vojenská technika, která byla v afghánských misích nasazena: dvě vozidla Hummer a jedno vozidlo Tatra 815 SOT.

 

Hlavní cíl mise se podařilo naplnit 

Premiér Andrej Babiš poděkoval ministru obrany a náčelníkovi Generálního štábu za organizaci slavnostního nástupu. „Touto akcí jsme jednoznačně poděkovali vojákům za misi v Afghánistánu,“ uvedl Babiš a vyzdvihl také odvahu a statečnost vojáků, kteří se podíleli na evakuaci osob z Kábulu v minulých týdnech.

Ministr obrany ve svém proslovu zmínil význam mise, ale i její dopady. Zdůraznil, že hlavní cíl mise, tedy eliminace teroristických hrozeb v Evropě a USA, se nepochybně podařilo naplnit. „Dnes symbolicky završujeme největší a nejdelší operační nasazení české armády v naší novodobé historii. Během svého téměř dvacetiletého nasazení se v Afghánistánu vystřídalo jedenáct a půl tisíce českých vojáků. Plnili přitom rozličné úkoly, ať už v přímém boji s teroristy, během patrolování, při doprovodu a ochraně osob, při ostraze alianční základny či při výcviku a mentorování místních jednotek,“ uvedl ministr Metnar zásluhy našich vojáků a ve výčtu odborností pokračoval: „Nesmíme zapomenout na naše lékaře z polních nemocnic, pyrotechniky, chemiky, vrtulníkáře, meteorology či vojáky provinčních rekonstrukčních týmů a na řadu dalších specialistů, bez nichž by jednotky nemohly fungovat.“

Stejně jako premiér poděkoval pilotům a vojenským policistům za rychlou a bezchybnou evakuaci našich diplomatů a místních spolupracovníků z Afghánistánu. „Vojáci a vojákyně! Byli jste součástí největší alianční operace v historii. Jsem pyšný, jak dobře jste reprezentovali Českou republiku,“ dodal na závěr ministr obrany Lubomír Metnar.

 

Mise v Afghánistánu armádu posílila

Také podle náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, armádního generála Aleše Opaty, mise primární vojenské cíle splnila a armáda se zde hodně naučila. „Máme větší sebevědomí a naše armáda získala ve světě respekt. Plnili jsme úkoly a nikdy jsme se neschovávali za druhé. Posílilo nás to.“

Česká armáda v Afghánistánu ztratila 14 vojáků. Krátkou pietní vzpomínku na každého z nich přednesli armádní kaplani a ve své modlitbě na ně zavzpomínal hlavní kaplan AČR, plukovník Jaroslav Knichal.

Vojáci ukázali také část techniky, která se na misi používala, mimo jiné obrněné vozy IVECO LOV, kolový obrněný transportér Pandur, vůz Land Rover Kajman, či Dingo. Součástí nástupu byl i průlet letecké techniky, mimo jiné vrtulníků české armády, stíhaček JAS-39 Gripen a letounu Airbus A-319CJ.

AktuálněPřipravujeme projekt ATENTÁT – OPERACE ANTHROPOID – 80 LET

Připravujeme projekt ATENTÁT – OPERACE ANTHROPOID – 80 LET

23. 09. 2021
Příští rok uplyne 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda…
Databázové zpracování Seznamů ztrát c. a k. vojska v první světové válce – pomozme s dokončením jedinečného projektu!

Databázové zpracování Seznamů ztrát c. a k. vojska v první světové válce – pomozme s dokončením jedinečného projektu!

20. 09. 2021
Když jsme před dvanácti lety s Národní knihovnou ČR tento rozsáhlý tištěný…
Připomínka událostí před 80 lety, výstava i benefiční koncert ve středu 29. září 2021

Připomínka událostí před 80 lety, výstava i benefiční koncert ve středu 29. září 2021

20. 09. 2021
Ve středu 29. září 2021 se uskuteční v budově bývalé jízdárny kasáren Ruzyně…
Legionářská polní pošta začínala v Rusku ve vagónech na uhlí a obilí

Legionářská polní pošta začínala v Rusku ve vagónech na uhlí a obilí

16. 09. 2021
Po těžkých bojích československých legionářů s bolševiky a jejich senzačním obsazení magistrály…
Vernisáž výstavy Pro koho kvetou vlčí máky v brněnském centru pro veterány

Vernisáž výstavy Pro koho kvetou vlčí máky v brněnském centru pro veterány

15. 09. 2021
Dne 14. září 2021 byla slavnostně otevřena výstava s názvem Pro koho kvetou…