Směrová cedule k základně Camp Šajkovac v Kosovu

 

Na podzim roku 1995 došlo k uzavření Daytonské dohody, která ukončila krvavý konflikt v rozpadnuvší se Jugoslávii. Mírová smlouva byla předjednána na americké letecké základně Wright—Patterson u města Dayton ve státě Ohio. Formální potvrzení získala všemi do války zainteresovanými stranami 14. prosince 1995 v Paříži.

Naplňování závěrů Daytonské dohody probíhalo pod patronací Severoatlantické aliance. V letech 1995–1996 působily v bývalé Jugoslávii mírové jednotky IFOR a od roku 1996 do prosince 2004 mezinárodní jednotky SFOR a SFOR II.

Dne 12. července 1999 byla pod názvem Joint Guardian zahájena souběžná operace na území Kosova KFOR (Kosovo Force). Od roku 2005 nesla označení Joint Enterprise. Hlavní úkol jednotek KFOR spočíval ve vytváření a udržování bezpečného prostředí v etnicky napjaté oblasti.

Armáda České republiky byla v Kosovu přítomna již od roku 1999. Počínaje rokem 2000 byl český kontingent dislokován na základně Camp Šajkovac v severovýchodní části teritoria. Příslušníci Armády České republiky působili rovněž na hlavním velitelství sil KFOR v Prištině a na velitelství mnohonárodního úkolového uskupení Střed na základně Camp Ville u obce Lipljan. Účast Armády České republiky byla v misi KFOR ukončena 3. listopadu 2011 příletem poslední části vojáků z Kosova do České republiky.

Z činnosti českých vojáků v Kosovu se ve sbírkovém fondu Varia – Mise mimo jiné nalézá prezentovaná informativní směrová cedule, která ukazuje směr k základně Camp Šajkovac. Jak už vyplývá z výše uvedeného, byla tato báze hlavním domovem příslušníků Armády České republiky v průběhu operace KFOR dlouhých 11 let.

Předmět na fotografii přibyl do sbírek Vojenského historického ústavu Praha v první polovině roku 2012.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha