Střepina ze základny FOB Shank

 

Někdejší ministr obrany Vlastimil Picek ocenil služebního psa Athose, jemuž v průběhu zahraničního nasazení v Afghanistánu způsobila vážná zranění povstalci vystřelená raketa. Čtyřletý německý ovčák patřil do sestavy 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu AČR v Lógaru, která operovala z americké základny FOB Shank. Dne 30. září 2012 došlo k napadení základny, přičemž jedna z dvojice vypálených raket zasáhla prostory tamního psince.

Athos utrpěl mnohačetná poranění a pouze rychlá lékařská pomoc mu zachránila život. Po prvotním ošetření byl převezen na základnu Bagram, kde podstoupil komplikovanou operaci. Později Athose odtransportovali do německého Ramsteinu. V současné době se již účastní výcviku v Centru vojenské kynologie v Grabštejně, a pokud nepřetrvají nějaké zdravotní komplikace, je šance Athosova návratu do plnohodnotné vojenské služby poměrně vysoká.

Devastaci psince na základně FOB Shank způsobila 107mm raketa, jejíž fragment je předmětem dnešní fotografické prezentace. Tato střepina, kterou Vojenský historický ústav Praha získal od zástupců Hlavního velitelství Vojenské policie v roce 2013, zároveň patří do skupiny stěžejních exponátů sbírkového fondu Varia-Mise.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha