TÉMA SOKOLOVO: Na nové expozici sokolovského muzea se podíleli pracovníci z VHÚ

V ukrajinském městečku Sokolove se v sobotu 9. března konala akce připomínající boje, které tu před sedmdesáti lety svedly československé jednotky. Uskutečnilo se i slavnostní otevření rekonstruované expozice Muzea bojového přátelství.

Sedmdesáté výročí bitvy u Sokolova si přímo na místě bojů v sobotu 9. března 2013 připomněly více než tři tisíce lidí. Českou republiku zastupoval první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek, v delegaci byli také členové obou komor parlamentu České republiky, váleční veteráni a zástupci Armády České republiky, Československé obce legionářské a dalších organizací. V Sokolovu se delegace zúčastnila pietního aktu u společného hrobu obránců Sokolova a slavnostního otevření rekonstruované expozice Muzea bojového přátelství. Právě na nové podobě expozice sokolovského muzea se podíleli i odborní pracovníci z Vojenského historického ústavu Praha.

Ve svém projevu k otevření expozice Vlastimil Picek zmínil: „Dějiny sehrály na válečné šachovnici Sokolova složitou a nebezpečnou partii a zdejší události jako by se zřetelně otiskly do prostoru, který jim kdysi patřil. Je proto správné poskytnout jim útočiště, kde zůstanou navždy uchovány vzpomínky na statečnost, jejíž hodnotu stanovila válka. Nově zrekonstruované muzeum je přímo ideální k tomu, aby připomínalo, že tuto statečnost a hrdinství čas nijak nezmenšil.“

Poté se hosté přesunuli do dějiště památné bitvy, kde se odehrála její rekonstrukce s bojovými ukázkami. Na čtyři sta dobrovolníků z řad českých i ukrajinských členů klubů vojenské historie přítomným divákům zpřítomnilo část hrdinných bojů, které se na těchto místech odehrávaly před sedmi desítkami let.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha