TÉMA SOKOLOVO: Projděte si cestu od ukrajinských bojišť 1943 až k mírovým misím v Afghánistánu 2013

TÉMA SOKOLOVO: Projděte si cestu od ukrajinských bojišť 1943 až k mírovým misím v Afghánistánu 2013

12. 03. 2013

V Armádním muzeu Žižkov byla v úterý 12. března zahájena výstava „Sokolovo 1943 – Afghánistán 2013“, která představuje nasazení československých a českých vojáků na světových válečných scénách. Součástí expozice jsou i některé unikátní předměty, které dosud veřejnost neměla šanci spatřit.

Výstava „Sokolovo 1943 – Afghánistán 2013“ připravená Vojenským historickým ústavem Praha je umístěna v horním patře Armádního muzea Žižkov, ve slavnostním foyer. Výstava navazuje na nedávnou expozici portrétů Václava Havla a je výrazem nové aktivity VHÚ. Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian k tomu říká: „Vojenský historický ústav Praha tímto způsobem zahajuje nový cyklus krátkodobých výstav, ve kterých budeme reagovat na aktuální výročí a dění. Výstavy by se měly střídat ve zhruba dvou až tříměsíčních intervalech a cílem je představit co nejvíce dosud málo známých artefaktů a předmětů, kterými VHÚ disponuje.“

Výstavu zahájili krátkými proslovy vedle plukovníka Buriana i další dva z celkem pěti jejích autorů, kapitán Josef Turek a historik Tomáš Jakl; dalšími autory jsou Jindřich Marek, Ivo Pejčoch a Josef Daněk. Slavnostní vernisáže se zúčastnil také náměstek ministra obrany Michael Hrbata, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta plukovník Zdeněk Jakůbek, přítomen byl i velitel sil podpory brigádní generál Pavel Adam. Mezi dalšími hosty bylo možné vidět i některé účastníky misí české armády v Afghánistánu. Za všechny můžeme jmenovat nadpraporčíka Pavla Bubaně, který se významným způsobem podílel na získání některých předmětů z afghánských působišť českých vojáků, nebo válečného veterána, nadpraporčíka v. v. Jiřího Schamse, který v roce 2008 utrpěl v Afghánistánu těžká zranění.

V roce 2013 dojde k postupnému snížení nasazení českých vojáků v Afghánistánu, proto se Vojenský historický ústav rozhodl uplynulé etapě jejich práce věnovat pozornost. Stejný prostor je ovšem věnován i jejich předchůdcům u Sokolova. Obě části expozice jsou koncepčně vyvážené, kombinují předměty s fotografiemi a informačními texty.

Na výstavě zaujmou především některé předměty: od Sokolova jsou to například vojenské doklady nadporučíka Otakara Jaroše, jeho pistole Tokarev ráže 7,62 mm, osobní rusko-český slovníček a také dopis, který nadporučík Jaroš poslal své rodině před odjezdem na frontu. Od Sokolova také pochází ručně kreslený plánek bojové situace, který nakreslil podporučík Antonín Sochor. Sochorovi patří i vystavená pistole Mauser, je zde i jeho identifikační průkaz.

Z Afghánistánu jsou vystaveny například nástěnné hodiny z operační místnosti 4. jednotky OMLT Wardak, které se zastavily výbuchem nálože sebevražedného atentátníka. Dále je vystavena čínská pancéřovka Type 69 získaná při přestřelce s povstalci, anebo kulomet M60 E4 znehodnocený v roce 2006 při požáru vozidla 601. skupiny speciálních sil. Talibanci tehdy zasáhli jeden Land Rover střelou z pancéřovky, českým vojákům se však podařilo útok odrazit a stáhnout se koordinovaně do bezpečí. K vidění jsou i některé příklady tradičního afghánského nádobí anebo zvláštní dekorativní předmět, který byl vyroben z vojenských nábojnic a nábojů.

Výstava „Sokolovo 1943 – Afghánistán 2013“ potrvá v prostorách Armádního muzea Žižkov až do 12. května. Vstup do muzea je zdarma, otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

 

AktuálněPrůvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část čtvrtá. Zážitkový sál, zákopy první světové války.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část čtvrtá. Zážitkový sál, zákopy první světové války.

02. 10. 2022
Pro první světovou válku byl charakteristický zákopový způsob boje. V zákopech se žilo,…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

28. 09. 2022
Třetí částí nové expozice v Armádním muzeu Žižkov je věnována válečnému konfliktu, který…
Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…