V encyklopediích v Rooseveltově najdete všechno o zbraních, politice i válkách

V encyklopediích v Rooseveltově najdete všechno o zbraních, politice i válkách

06. 07. 2011
Někteří jedinci nebo instituce se mohou pochlubit tím, že mají v knihovně vojenskou encyklopedii. Mít ale v knihovně celou sadu významných vojenských encyklopedií současnosti, tím nedisponuje v České republice nikdo. S jedinou výjimkou: v knihovně Vojenského historického ústavu Praha – Referát speciálních fondů takovou sbírku najdete.
Knihovna VHÚ – Referát speciálních fondů v Praze 6 – Rooseveltově ulici disponuje ve svých regálech více než dvacítkou encyklopedií, které se věnují výhradně oblasti vojenství. Jsou zde encyklopedie jednosvazkové, většinou tu najdeme tří až pětisvazkové, ale je tu také jeden veliký, osmnáctisvazkový soubor.
„Převažují encyklopedie v anglickém jazyce,“ říká vedoucí RSF Mgr. Ilona Rožánková. „Máme tu ovšem i dvoudílnou publikaci v polštině – Encyklopedia Wojskowa.“ Bohužel chybí současná encyklopedie v češtině, protože žádná zatím nevyšla.
Z anglojazyčných encyklopedií stojí za zmínku například International Military And Defense Encyclopedia, která má celkem šest svazků. Třídílná je Encyclopedia Of Violence, Peace & Conflict, tři díly má také národní Encyclopedia Of The American Military. V těchto encyklopediích jsou hesla řazena abecedně a věnují se oblasti vojenství, bezpečnosti, politiky a diplomacie, případně roli ozbrojených sil ve sféře vojenskopolitické.
Pokud by někdo hledal publikaci shrnující vojenskou techniku, tomu může knihovna nabídnout příručky z nakladatelství Jane´s, které jsou vydávány každoročně a kde je možné nalézt skutečně vše o nejmodernějších zbraních z celého světa, včetně Česka. Zbraně jsou zde rozděleny tematicky, příručky jsou v angličtině.
Vskutku obří rozměry má nyní už osmnáctisvazkové dílo Oružije i technologii Rossiji, které se věnuje zbraním a technice v současném Rusku. Jednotlivé díly vycházejí od roku 2000, jsou věnovány letectví, námořním zbraním, raketové a dělostřelecké technice, kosmickým zbraním atd. Této encyklopedii předcházela „jen“ sedmisvazková encyklopedie Oružije Rossiji, i ta je v nabídce knihovny. Ruský smysl pro monumentálnost se nezapře ani v této oblasti.
„Mezi našimi návštěvníky najdeme hodně odborníků,“ vypočítává Ilona Rožánková. „Chodí sem lidé z ministerstva obrany, ale i laici zajímající se o zbraně. Vyhledávají nás ale i studenti, kteří studují například Policejní akademii, vysokou školu orientovanou na diplomacii či politiku.“ Informace, které naleznete ve vojenských encyklopediích, nejsou mnohdy dostupné ani na internetu. Ne snad, že by byly utajované, ale jde o specifickou oblast, která klade vysoké nároky na odbornost a přesnost. Internet nabízí různá fakta a data, encyklopedie by ale měla podávat nezpochybnitelná fakta.
Část návštěvníků tvoří také ženy. Jsou to jak příslušnice armády, tak ty ženy, které se ve své práci potřebují orientovat v bezpečnostní tematice.
Encyklopedie si sice nelze vypůjčit k domácímu studiu, ale otevírací doba knihovny je poměrně dlouhá: v pondělí a pátek od 8 hodin do 12 hodin, v úterý, ve středu a ve čtvrtek od 8 do 16 hodin. Vchod je v Rooseveltově ulici číslo 23, do knihovny se po ohlášení ve vrátnici dostanete přes dvůr vlevo, do třetího patra. Vstup je umožněn všem zájemcům.

AktuálněOsmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…
Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

11. 09. 2022
Rozměrově největším novým prvkem rekonstruovaného Armádního muzea Žižkov je zastřešení dvorany. Mohutná…