V Lešanech se slavilo 15 let České republiky v NATO

V Lešanech se slavilo 15 let České republiky v NATO

24. 05. 2014

Vojenské technické muzeum Lešany názorně připomnělo patnácté výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance. Náročným terénem lešanské arény projížděla technika, kterou od sebe dělí nejméně jedna generace.

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupilo do devatenácté sezóny. Přes deset tisíc příznivců vojenské historie využilo první letošní příležitost podívat se do muzea při otevíracím dni. Mezi návštěvníky nechyběl ani 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí Andrej Babiš, náměstek ministra obrany pro legislativu a veřejnou diplomacii Jakub Kulhánek a ředitel Kabinetu ministra obrany Josef Zrzavecký.

Otevírací den s názvem 15 let Armády České republiky v NATO byl koncipován jako srovnání vojenské techniky z devadesátých let s tou nejmodernější. Ačkoli se patnáct let nemusí zdát jako dlouhá doba, při pohledu na konkrétní stroje se tento rozdíl jevil jako zcela zásadní.

Páteční silné deště terén lešanské arény notně změkčily, kola i pásy bojových vozidel z travnaté plochy rychle udělaly náročný tankodrom. Diváci byli spokojeni, viděli vojenská vozidla v reálných podmínkách. A mohli také pozorovat, jak dobře si vojenská technika v tomto prostředí vede.

Po úvodních tónech české hymny vjely do arény dva vozy Hummer, jeden s českou vlajkou a druhý s vlajkou NATO. Pak mohli diváci porovnat lehké vozidlo UAZ a současný Land Rover Defender v bojové variantě Kajman. Hned v zápětí vjelo do arény i druhé lehké vozidlo v současné výzbroji AČR, automobil Iveco.

Na ně navázali zástupci těžšího kalibru: obrněný transportér OT-64 a jeho následovník KOT Pandur. Na jízdě obou strojů byla vidět podstatně lepší manévrovatelnost Panduru, vyšší obratnost a přizpůsobivost terénním podmínkám. A také menší hlučnost.

Ještě těžší tonáž reprezentoval raketomet GRAD a vedle něj arénu projíždějící 152mm houfnice DANA. Houfnice DANA působí skutečně impozantně – s plně naloženým zásobníkem s 60 granáty váží téměř třicet tun. Přesto se celý osmikolový komplet pohyboval v aréně s jistou lehkostí.

Zajímavou ukázkou bylo představení odminovacího kompletu Božena: tento stroj-robot se s úspěchem osvědčil již v mnoha misích české armády v zahraničí. Komplet projížděl arénou přesně podle pokynů svého „řidiče“, který stroj řídil na dálku pomocí ovládacího zařízení.

Ke slovu se posléze dostala pásová technika. Tu reprezentoval například protiletadlový raketový komplet STRELA, ale i dvě bojová vozidla pěchoty: BVP-1 a BVP-2. „Bévépéčko“ první generace bylo také vozidlem, které si trouflo vjet do velké prohlubně naplněné vodou – rozstříknutí kalné vody a efektní výjezd špicí nahoru se divákům rozhodně líbil. Obě vozidla pak na kluzkém a již notně rozježděném povrchu arény předvedla, že co do průchodnosti terénem a z hlediska celkové pohyblivosti patří stále ke skutečně nadprůměrným.

Vrcholem lešanského dne 15 let Armády České republiky v NATO bylo představení dvou tanků, T-55 a T-72 ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Oba tanky se bez potíží vypořádaly s terénními vlnami a vodou, zahalily také krycí kouřovou clonou v jeden moment část celé arény. Srovnání těchto dvou strojů divákům ukázalo, jak se tanková technika v druhé polovině 20. století vyvíjela: věž tanku se postupně rozšiřovala a zároveň snižovala, naopak hlaveň se prodlužovala; zatímco T-55 měl jen 100mm kanón, T-72 již disponoval kanónem 125mm. Celkově se pak tanky stávaly rozložitějšími a také o něco většími. T-55 vážil zhruba 36 tun, jeho následovník již okolo 45 tun.

Efektní průlety letounu Zlín Z-326 přinutily diváky, aby zvedli hlavu k obloze, která po celý otevírací den sice nešetřila oblačností, ale během programu naštěstí nespadla ani kapka. Zlín předváděl některé vděčné letecké prvky a s diváky se rozloučil „zamáváním“ křídel. Pak už byl prostor pro závěrečné defilé, v němž arénou projížděla za sebou většina těžkých strojů, které bylo možné vidět v předchozích ukázkách jednotlivě.

Po hlavním programu byla pro diváky přichystána v pořadí již druhá ukázka výcviku služebních psů z Centra vojenském kynologie Chotyně. Šlo o vyhledávání zbraní, výbušnin i drog pomocí psů, zneškodňování ozbrojeného nepřítele, pes také zajišťoval nebezpečnou osobu, která se skrývala za hořícím oknem.

Diváci pak ještě dlouhou dobu procházeli mezi jednotlivými stroji, které si mohli prohlédnout zblízka, využili možnosti vystřelit si z kulometu (samozřejmě slepými náboji), stejně tak se zastavovali u stánku s historickými palnými zbraněmi ze sbírek VHÚ. Zájem vzbudili i příslušníci Klubu vojenské historie Gardekorps a další milovníci vojenské historie, kteří se do Lešan dostavili v dobových uniformách. Někteří z nich byli oblečeni v uniformách z první světové války – jako připomínka letošního 100. výročí vypuknutí tohoto konfliktu.

„ Vstup České republiky do NATO byl zásadním milníkem. Stačí si uvědomit, co vše se za těch patnáct let změnilo, co se podařilo, například jaký vliv mělo působení našich jednotek v zahraničních operacích na přezbrojení armády. Dnes se o tom mohli návštěvníci Lešan sami přesvědčit,“ vysvětluje ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek.

Vojenské technické muzeum Lešany má nyní otevřeno každý víkend od 9.30 do 17.30, v červenci a srpnu to bude každý den kromě pondělí od 9.30 do 17.30. Vstup je ZDARMA. A kdo si úvodní lešanský den užil, ten se může těšit na podobnou akci, kterou bude Tankový den 2014. Ten se odehraje ve VTM Lešany 30. srpna a ponese se ve znamení 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii a bojů o Dukelský průsmyk.

RED

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AktuálněPřijďte dnes od 17h na debatu s Petrem Čornejem ke knize „Husité na Žižkově“ v atriu Armádního muzea Žižkov

Přijďte dnes od 17h na debatu s Petrem Čornejem ke knize „Husité na Žižkově“ v atriu Armádního muzea Žižkov

11. 12. 2023
V pondělí 11. prosince se v atriu Armádního muzea Žižkov od 17 hodin koná diskuse…
Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

11. 12. 2023
Vojenský historický ústav Praha připravuje na 18. a 19. června  2024 vědeckou konferenci Nepravidelná…
Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

09. 12. 2023
V podvečer 6. prosince 2023 se v Armádním muzeu Žižkov Vojenského historického ústavu Praha…
Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

08. 12. 2023
Historik Vojenského historického ústavu Praha Jiří Plachý se na konci listopadu zúčastnil…
Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

07. 12. 2023
Upozorňujeme, že z provozních a organizačních důvodů je Armádní muzeum Žižkov je…