Vernisáž výstavy Pro koho kvetou vlčí máky v brněnském centru pro veterány

Vernisáž výstavy Pro koho kvetou vlčí máky v brněnském centru pro veterány

15. 09. 2021

Dne 14. září 2021 byla slavnostně otevřena výstava s názvem Pro koho kvetou vlčí máky, kterou pro Komunitní centrum pro válečné veterány v Brně připravil Vojenský historický ústav Praha.

 

Za účasti vojenských veteránů, účastníků novodobých zahraničních operací, zástupců brněnských klubů vojenských důchodců, studentů Univerzity obrany Brno a dalších významných hostů byla 14. 9. 2021 v prostorách Komunitního centra pro válečné veterány v Brně slavnostně otevřena výstava Pro koho kvetou vlčí máky, na jejímž vzniku se podílel Vojenský historický ústav Praha.

Na 13 panelech představil VHÚ – v rámci svého projektu „Posádková muzea pod záštitou VHÚ Praha“ – výstavu mapující problematiku veteránského hnutí nejen z československého, respektive českého pohledu, ale rovněž i z perspektivy a v kontextu připomínání si veteránské tradice ve světě.

Úvodního slova se ujal historik VHÚ Jaroslav Láník, jenž je i autorem textů výstavy.  A protože  název výstavy odkazuje k vlčím mákům, první panel nechává nahlédnout návštěvníky na flanderská pole, kde v roce 1915 kanadský vojenský chirurg John McCrae  napsal svoji slavnou báseň, v níž se objevuje motiv vlčího máku jako symbolu naděje za zmařené životy jeho spolubojovníků. Na tomto panelu nechybí ani další významná událost spjatá s veteránskou tradicí, která se udála v roce 1918, 11. měsíce, 11. dne, o 11. hodině ve francouzském městě Compiègne. Zde, ve štábním vagonu vrchního velitele spojeneckých vojsk maršála Ferdinanda Foche, bylo uzavřeno příměří mezi státy Dohody a německou generalitou, čímž byla ukončena první světová válka.

Další navazující panely pak již představují postupný vývoj veteránské tradice v celé její šíři a rozmanitosti. Ať už v podobě oslav spojených s tradicí neznámého vojína, zborovskou tradicí vycházející z působení československých legionářů v první světové válce, dukelskou tradicí, která po druhé světové válce vytlačila v socialistickém Československu původní tradici legionářskou či dnešní návratem k tradici vlčích máků a oslav Dne veteránů 11. listopadu.

Zahraniční stopu na výstavě zastupuje například francouzská veteránská tradice modrých chrp (Bleuet de France), která v sobě nese symboliku modrých uniforem nošených francouzskou pěchotou od roku 1915, či květnový Memorial Day, kdy svým padlým vojákům prokazují úctu Američané.

Autoři výstavy nemohli opominout ani novodobé válečné veterány Armády České republiky ze zahraničních operací z Kuvajtu, balkánských operací nebo z nedávného působení AČR v Afghánistánu či Mali. Poslední panel – který dal název i celé výstavě – se nese v obecnějším duchu a zamýšlí se nad postavením válečných veteránů ve společnosti či vnímáním této tradice v českém prostředí.

Nedílnou součástí výstavy jsou i zapůjčené legionářské uniformy, drobné předměty denní potřeby, plynové masky, jídelní nádobí či různé výstrojní doplňky nacházející se v šesti prosklených vitrínách. Unikátní jsou především vystavené artefakty nebo osobní věci z pozůstalosti po veliteli anglického výsadku skupiny “CLAY-EVA”, majorovi v. v. Antonínu Bartošovi.

Výstava potrvá v Komunitním centru pro válečné veterány v Brně do konce listopadu 2021.

AktuálněPřed Generálním štábem Armády České republiky byla zahájena výstava Tyršova sokolská brannost

Před Generálním štábem Armády České republiky byla zahájena výstava Tyršova sokolská brannost

01. 07. 2022
Na počátku letošního roku jsme si připomněli již 160. výročí založení tělovýchovné…
Zásadní střetnutí československých legionářů: před 105 lety bojovali v bitvě u Zborova

Zásadní střetnutí československých legionářů: před 105 lety bojovali v bitvě u Zborova

30. 06. 2022
Před 105 lety, 2. července 1917, se českoslovenští dobrovolníci bojující na straně…
Oslavy výročí bitvy u Zborova za druhé světové války

Oslavy výročí bitvy u Zborova za druhé světové války

27. 06. 2022
Bitva u Zborova 2. července 1917, tedy před 105 roky, byla nejvýznamnější…
Pět československých letců RAF zahynulo před 81 lety. Nyní byli pohřbeni na nizozemském hřbitově.

Pět československých letců RAF zahynulo před 81 lety. Nyní byli pohřbeni na nizozemském hřbitově.

23. 06. 2022
V noci z 22. na 23. června 1941 došlo nad Nizozemskem k sestřelení britského bombardéru…
ATENTÁT 80: Vypálení obce Ležáky dne 24. června 1942

ATENTÁT 80: Vypálení obce Ležáky dne 24. června 1942

23. 06. 2022
„Ať žijí legionáři!“ zvolal 24. června 1942 u popravčího kůlu František Sýkora,…